Rehberler

ADB ve Fastboot Nasıl Kurulur? Geliştiriciler Buraya

ADB ve Fastboot, milyonlarca Android meraklısı için en önemli araçların önünde geliyor. Fakat bazı kişiler bu aracı yüklemeyi bir türlü başaramıyorlar. İşte bizlerde hazırlamış olduğumuz basit yöntemler ile; Windows, Mac ve Linux bilgisayarlarınıza ADB ve Fastboot’u nasıl yükleyeceğinizi göstereceğiz. Ama öncesinde bu aracın bizlere ne gibi avantajları olduğunu söyleyelim…

ADB ve Fastboot’la, birkaç basit adımda onlarca şeyler yapabilmeniz mümkün. Örneğin cihazınızı yedeklemekten bootloader kilidini açmaya kadar çok önemli işleri basit kodlamalar ile yapabilirsiniz. Diğer yandan ufak tefek ayarlarla da, özelleştirmeler sağlayabilir ve Custom ROM’ları bile yükleyebilirsiniz.

Android kullanıcıları için tabiri caizse ilaç gibi görünen bu araç, tüm bilgisayarlarda destekleniyor. İşte en muhteşem avantajı da bu desek yeridir. Peki bilgisayarlarımıza bunu nasıl yükleriz? Hadi gelin başlayalım…

ADB ve Fastboot nasıl yüklenir?

  • İlk Aşama
    • Platform araç paketlerini indirin.

Daha önceden bilgisayarla bu aracı yüklemek oldukça zahmetliydi. Zira kullanıcılar evrensel olan bu sürücüleri, çok fazla işlem yapılması gerektiği için cesaret edip yükleyemiyorlardı. Neyse ki Google, SDK Platform Araçları paketini yayınlayarak bu işi çocuk oyuncağına çevirdi.

Bağımsız olarak sunulan bu paketler, ihtiyacınız olan her şeyi anında yapmanıza olanak tanır. Hem de dağınık sürücüler ve süslü programlara gerek duymadan. Süreç oldukça basit ve pratik. Google’un sunduğu bu aracı, aşağıdaki linkten indirerek tüm işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

 

ADB ve Fastboot

  • İkinci Aşama
    • Telefonunuzda USB Hata Ayıklamayı Etkinleştirin

Tüm bu işlemleri yapabilmek için öncelikle, Android telefonlarınızda ”USB Hata Ayıklama’nın” açık olması gerek. Ardından telefonunuz bilgisayarınıza bağladıktan sonra ”Her zaman izin ver” seçeneğini onaylamanız gerekecek. Kutuyu işaretleyerek ”Tamam” deyin ve devam edin.

ADB ve Fastboot

  • Üçüncü Aşama: Platform Araçlarında Komut Penceresi Açın

Şimdi geldik asıl mevzuya. Platform araçları klasörü, köklendirmeden tutun, modlama ihtiyaçlarınıza kadar tüm ADB ve Fastboot komutlarını çalıştıracağınız alandır.

Kısacası, bilgisayarınızda bir komut penceresi açmanız ve ardından dizinleri platform araçları klasörüne yerleştirmeniz gerekir. Bunu: ”cd/Kullanıcılar/Masaüstü/Platform araçları” formatını kullanarak yapabileceksiniz.

ADB ve Fastboot

  • Telefon Bağlantınızı Doğrulayın

Akıllı telefonunuzun ve bilgisayarınızın, birbirleri ile eşleştiğinden emin olmanız gerekecektir. Bunun içinde aşağıdaki komutu terminale yazıp ”Enter” tuşuna tıklayın.

adb devices

Not: Mac ve Linux kullanıcıları, belirli bir ADB ya da Fastboot komutlarını girmeden önce, bir nokta veya eğik çizgi eklemek gerecektir. Aynı şeyler bazı bölümlerde Windows Powershell kullanıcıları içinde şarttır. Ancak bu, kullanılan komutun türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Yukarıdaki komutu girdikten sonra, bir grup sayı ve harf ortaya çıkacaktır. Bu, ADB’nin cihazınızla bağlandığını tanımlayan ibarelerdir. İşte yapmanız gereken her şey bu kadar. Artık Android cihazlarınızda bu aracı kullanabilirsiniz.

ADB ve Fastboot

Aklınıza takılan bir şey olduğunda, aşağıda yer alan yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olacağımızdan şüpheniz olmasın.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu