Teknoloji Haberleri

Akıllı Saatler Korona’yı Teşhis Edebiliyor! Akıl Almaz İddia!

Günümüzde birçok üreticinin yatırım yaptığı akıllı saatler ve bileklikler, hepimizi dört duvara tıkayan Koronavirüs’ü teşhis edebiliyor! İşte yapılan araştırma!

Türkiye’de 2020’nin Mart ayından beri var olan ve hepimizi evlere tıkayan Koronavirüs, gün geçtikçe daha çok bilgiyle karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yılın büyük bir çoğunluğunda paniğe ve hatta vakalara özel sedyeler hazırlatılmasına neden olan virüs, burundan ve boğazdan alınan numuneler aracılığı ile tespit ediliyordu. Aslına bakarsanız hala daha o şekilde tespit ediliyor; ancak bugün ortaya çıkan bilgiler, kolumuzda yer alan akıllı saatler ve bilekliklerin de Koronavirüs’ü tespit edebildiğini gösterdi.

maxresdefault 3

New York merkezli Mount Sinai Sağlık Sistemi ve Kaliforniya‘daki Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre anlık kalp atış hızı ölçebilen Apple Watch ve türevlerinin, “bireyin nabzındaki ince değişiklikleri” tespit edebildiğini, bunun da bulaşıcı hastalıkların ve en önemlisi Korona’nın teşhisinin oldukça kolaylaşmasını sağladığını ortaya çıkardı. Öyle ki 7/24 kalp atış hızı ölçen akıllı saatler, nabızdaki ufak değişiklikleri kayıt altına alabiliyor, bu da kalp atış hızını etkileyen Korona’nın teşhisini 7 gün ila 9.5 gün daha erkene çekiyor.

Stanford Üniversitesi’nin araştırmasına göre, pozitif vakaların pozitif çıkmadan yaklaşık 9.5 gün önce kalp atış hızında ufak çaplı değişiklikler gerçekleşiyor. Mount Sinai Sağlık Sistemi’nin araştırması da aynı kapıya çıkarken, bu sürenin 7 güne indiğini belirtelim.

5eb26ada14ae201a6e124218 Screen Shot 2020 05 04 at 11.30.07 min

Yapılan araştırmaya 300 sağlık çalışanının katıldığı ve 29 Nisan ile 29 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiğini belirtelim. Ortaya çıkan bu sonuç ise; Xiaomi‘den OPPO‘ya, Apple‘dan Huawei‘ye birçok 7/24 kalp atış hızı ölçen akıllı saatin Koronavirüs için erken teşhis niteliği taşıdığı, tüm bunlar doğrulandığında pozitif vakaların çok daha öncesinde anlaşılabileceğini gösterdi.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu