Güncel HaberlerRehberler

Akıllı Telefonlarda Artık Dosyalar Ve Gereksiz Veriler Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatımızda elimizden düşüremediğimiz telefonlarımız, ne yazık ki bir mühlet sonra donmaya ve kasmaya başlıyor.  Bu durumda tabii kullanıcının canını çok fazla sıkıyor. Zira cihazımızın performansı düşüyor ve depolama alanı da bir o kadar tıkanıp kalıyor. İşte bizlerde herkesin ortak sorunu olan kirli kalıntıları nasıl temizleyeceğinize dair yeni bir öğretici hazırladık. Dilerseniz gelin, sözü daha fazla uzatmadan telefondaki artık dosyalar ile gereksiz verileri nasıl temizleyeceğimize bir göz atalım…

Artık dosyalar nasıl temizlenir?

Normal şartlarda artık dosyalar ve gereksiz veriler için akıllı telefonlarımızda çeşitli temizleyici uygulamaları bulunur. Ancak bunlar bazı yerlerde yeterli olmayabiliyorlar. İşte bizlerde size bu sorun için en yararlı olacak uygulamayı bulduk ve deneyimledik. Hiç şüphesiz bu uygulama, telefonlarımızda bir hayli fazla alan açtı ve bizi büyük bir yükün altından kaldırdı diyebiliriz. Şimdi diyeceksiniz ki bahsettiğin uygulama telefonlarımızı ne kadar iyi temizliyor? Gerçekten de faydası olacak mı? gibi sorular yönelteceksiniz. İşte bu sorular için aşağıdaki resimlerden tek tek uygulamanın davranışlarını sizlere göstereceğiz ve ne kadar başarılı işler yaptığını bir kez daha kanıtlamış olacağız.

SD Maid ile artık dosyalar ve gereksiz verilere son

Birazdan aşağıda linkini de bırakacağımız SD Maid adlı program sayesinde, akıllı telefonlarınızdaki gereksiz veriler ve artık dosyalardan kalan önbellekleri temizleyebileceksiniz. Uygulamanın resmi aşağıdaki gibi. Google Play Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Artık Dosyalar

Eğer uygulamayı indirdiyseniz bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Uygulamanın arayüzüne girelim ve hangi kategoride neler bulunduğuna bir göz atalım;

 

photo 2021 01 28 11 26 39 1

SD Maid’in ana sayfası yukarıda gördüğünüz gibi basit bir arayüze sahip. Kolayca tüm işlemleri yapabileceğiniz bir tuş bulunuyor. ”Tara” yazan bu tuşa basarak da kolayca tüm gereksiz verilerin taranmasını sağlayabilirsiniz.

Artık dosyalar

Tarama işlemi tamamlandıktan sonra ”yeşil” renkli alan ”kırmızı” renge dönüyor ve temizlenmeye hazır hale geliyor. Alt tarafta yer alan ”Şimdi Çalıştır” düğmesine dokunarak gereksiz verilerden kurtulabilirsiniz.

Sadece bu kadarıyla da bitmiyor. Manuel olarak yapacağımız birkaç işlem daha var. Asıl mesele tam da bu noktada başlıyor. Hadi gelin bunlara da bir göz atalım…

Artık dosyalar

Uygulamanın içerisinden soldan sağ doğru bir kaydırma yaptığınızda, karşınıza yukarıdaki ekranda gördüğünüz manuel işlemler çıkacaktır. Peki bunlar ne işe yarıyor?

Hızlı Erişim

Sol kategoride yer alan ilk seçeneğimiz ”Hızlı Erişim”. Buradaki alan, konumuzun başında da paylaştığımız görseldeki gibi sizi ana sayfaya yönlendiriyor ve kolay temizlik seçeneği sunuyor. İşte tek tuşla temizleme işleminin yapıldığı yer burası. Şimdi gelin alt tarafta yer alan diğer kategorilere de bakalım.

Genel Bilgi

İkinci sırada yer alan ”Genel Bilgi” ile adından da anlaşılacağı üzere, telefonlarınızın tüm bilgilerine erişmeniz mümkün. Bellek durumu ve ROOT olup olmadığını buradan teyit edebilirsiniz.

Artık dosyalar

Arayıcı

Üçüncü sırada yer alan ”Arayıcı”  sayesinde de cihazınızın içinde bulunan tüm dosyalara erişmeniz mümkün. Hatta telefonunuzda ROOT yüklüyse sistem dosyalarına kadar ulaşabilirsiniz. Ancak bu durumun biraz risk taşıdığını da belirtelim.

arayici

Uygulama Kontrol

Bir sonraki ve dördüncü sırada yer alan aracımız ise ”Uygulama Kontrol”. Bu araç sayesinde cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları görebilirsiniz. ROOT ile birlikte sistem uygulamalarını da buradan görüp yönetebilirsiniz. Hatta ROOT’lu telefonlara daha çok özelleştirme yapabilecekleri seçenekler sunuluyor. Örneğin uygulamayı dondurma, dışa aktarma, otomatik başlatma gibi durumları buradan kontrol edebilirsiniz.

Artık dosyalar

Artık Bulucu

Beşinci sırada yer alan ”Artık Bulucu” aracı ile, gereksiz ve artık dosyalarınızı buradan tespit edip manuel olarak silebilirsiniz.

artik bulucuu

Sistem Temizleme

Altıncı sırada yer alan ”Sistem Temizleme” aracıyla da: Geçici dosyalar, boş dizinler, kayıt dosyaları, küçük resimleri, sysem datalarını ve birçok daha artık verileri temizleyebilirsiniz.

sistem temizleme

Uygulama Temizleyici

Uygulama temizleyici aracı ise, yukarıda yer alan ”uygulama kontrol” aracından daha fazla özellik sunuyor. Bu araç ile, tüm uygulamalarınıza erişerek telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Ek olarak içerisinde bulunan ”Süzgeç yöneticisi” ile; varsayılan, gizli, çevrimdışı, geri dönüşüm kutusu, reklamlar, Webview önbellekleri, hata raporları ve çok daha fazlasını silebilirsiniz.

uygulama temizleme

Kopya Dosyalar

Kopya dosyalar aracı, adından da anlaşılacağı üzere cihazınızda bulunan aynı dosyaları tespit edip silmenize olanak tanır. Örneğin resim, müzik vb. gibi medyalarınızı buradan bulup kopya olanlarını silebilirsiniz.

kopya dosyalar

Bellek Çözümleyicisi

Bellek çözümleyici aracıyla da; cihaz hafızanızı işgal edenleri bulup, aynı konumdaki dosyaları boyutlarına göre sıralayıp size sunar. Buradan da işinize yaramayan artık dosyalar ya da gereksiz verileri silebilirsiniz. En iyi araçlardan biri diyebiliriz buna.

bellek cozumleme

Veritabanları

Son olarak Veritabanları aracıyla da, SQL komutu, ”VACUUM” özelliğinden yararlanarak veritabanlarınızı iyileştirmeye olanak tanır. Örneğin gereksiz boş sayfalar vb. gibi şeyler bu araç sayesinde ortadan kalkabilir. Tabii bunun kullanılabilmesi içinde telefonunuzun ROOT yetkisine sahip olması gerekir.

veritabanlar

SD Maid’in tüm özellikleri yukarıda gördüğünüz gibi. Kullanımı oldukça kolay ve pratik. Sizlerde akıllı telefonlarınızdaki gereksiz dosyaları temizlemek istiyorsanız, Google Play Store üzerinden bu uygulamayı  indirip sahip olabilirsiniz. Ancak tüm özelliklerden yararlanabilmeniz için Pro sürümüne geçmenizi öneririz. Bu sürüme de APK olarak ya da Play Store üzerinden satın alarak sahip olabilirsiniz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu