RehberlerAkıllı Telefonlar

Akıllı Telefonları Gece Şarj Etmek Doğru Mu?

Günlük hayatta elimizden düşüremediğimiz telefonları gece şarj etmek doğru bir hareket mi? Bu yazımızla kafanızdaki tüm soruları yanıtlıyoruz...

Cep telefonlarımızı gece şarj etmek zarar verir mi? Telefonlarımızı nasıl şarj etmeliyiz? Bu ve bunun gibi sorulara yanıt bulacağınız harika bir makale hazırladık. Bu makalemiz sayesinde bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Hadi gelin başlayalım…

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bulunduğumuz yüzyılda herkesin elinde artık akıllı telefonlar var. Daha önceden bilgisayarların popüler olduğu dönemlerde, ”takoz” olarak nitelendirdiğimiz telefonlar vardı. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte cep telefonları büyük bir değişikliğe uğradı ve şu anda çok iyi yerlere geldi.

Özellikle kamera ve ekran konusunda gelişen akıllı telefonlar, son zamanlarda da pilleri ve hızlı şarjları ile de ön plana çıkmaya başladı. İşte haberimizde tam bu konu ile alakalı. Zira hızlı şarjların gelişmesi ve telefonlarımızı gece şarj etmek ile ilgili pek çok soruya, bu yazımızla birlikte yanıt bulabileceksiniz. Şimdi herkes düşünüyordu telefonu gece şarj etsem ne olur? Gece şarj doldurmak ne gibi zararlar verir. İşte bu yazımız tam da bu sorularınıza yönelik…

Telefonları gece şarj etmek zararlı mı?

Yukarıdaki sorunun cevabı yıllar boyunca tartışılıyordu. Kimi insan telefonunu gün içinde şarj ederken, kimisi ise gece boyu şarj ederek bir şekilde çözümler buluyordu. Ancak herkesin kafasında şu soru vardı. Telefonları gece şarj etmek zararlı mı?

Günümüzde bildiğiniz üzere telefonları gece şarj etme devri yavaş yavaş son bulmaya başladı. Zira üreticilerin geliştirmiş olduğu yüksek hızlı şarjlar, devasa kapasiteye sahip bir pili dahi çok kısa sürede şarj etmeye olanak tanıyor. Ancak bu durum kullanıcılara da endişe uyandırmıyor değil. Özellikle telefonlarını gece şarj etmek isteyen kişiler, hızlı şarj teknolojisi konusunda biraz karamsarlar. Peki telefonları gece şarj etmek zarar verir mi? Cevabımız hayır. Neden mi?

  • Güç yönetiminde yongaların önemli rolü

Akıllı telefonlarda hızlı şarj teknolojisi olgunlaşmadan önce, telefonların şarj dolma süresi oldukça yavaştı. Çoğu kişi cihazını tam şarj etmek istediğinde, 2 saat ya da daha fazla bir süreye kadar bekleyebiliyordu.

Ancak gelişen hızlı şarj teknolojisiyle bu süre 20 dakikalara kadar indi. Peki bu kadar hızlı şarjlar telefonlara zarar vermiyor mu? Düşünsenize 50Wat üzeri bir telefonu gece boyu şarjda bıraktığınızı? İşte yonga setlerinin önemi de bu noktada ortaya çıkıyor.

Yeni nesil telefonlar, yonga setlerinin gerçek zamanlı güç yönetimi izleme işlevi sayesinde bu sorunu ortadan kaldırıyor. Örneğin cihazınızı gece boyu şarja bıraktığınızda, akıllı telefonlarımızda bulunan işlemciler devreye giriyor ve gerekli olan tüm önlemleri alıyor. Peki ama nasıl?

Telefonunuz tamamen şarj olduktan sonra, güç yönetimi çipi akıllıca devreye giriyor ve şarj akımını otomatik otomatik olarak kesiyor. Böylece cihazınız sadece, hızlı şarj süresinde gerçekleşen dolum ile kalıyor. Örneğin bir telefonunuz 40 dakikada şarj oluyorsa, gece boyu taktığınızda da o 40 dakikalık süreçteki dolum ile kalacak. Yani sabaha kadar akım olmayacak ve telefonunuz gece şarj edilse dahi zarar görmeyecek.

  • Lityum pillere asıl zarar veren şeyler nedir?

Bildiğiniz üzere yeni nesil akıllı telefonların çoğu, Lityum adı verilen piller ile donatılır. Bu gelişmiş pillerin içerisinde de şarjınızı dengeleyecek bazı koruma mekanizmaları yer alır. Ancak bu duruma ters tepki yaratan, hatta kazalara bile neden olan bazı etkenler var. Peki bunlar nedir?

Akıllı telefonlarımızda güvenliğimizi tehlikeye atan ve patlamasına bile neden olan bazı suçlular vardır. Bunların başında da kullanmış olduğunuz şarj başlığı ve şarj kablolarınız geliyor. Telefonlarınızın kutusundan çıkan şarjlara ek olarak, üçüncü taraf bir kablo ya da başlık alıyorsanız, mutlaka bu konuda dikkatli olmanızı öneririz. Zira almış olduğunuz sahte başlıklar ve kablolar, pil ömrünüzü kısaltacak etkenlerin en başında geliyor. O yüzden bu konuda biraz daha bilinçli olmanızı tavsiye ederiz. Ucuz diye çok basit şarj cihazları kesinlikle satın alıp kullanmayın. Bu, size daha fazla zararlar getirecektir.

Bir diğer önemli etken ise telefonlarınızı şarj etme davranışınızdır. Eğer saatlerce telefonlarınız ile uğraştıysanız ve telefonunuz aşırı ısınmaya maruz kaldıysa kesinlikle hemen şarja takmayınız. Cihazınız belirli bir ısı kaybı yaşadıktan sonra, sağlıklı bir şekilde pilinizi doldurabilirsiniz. Aksi taktirde sıcakken şarj etmeniz kötü sonuçlar doğuracaktır.

Gece Şarj

Bir diğer faktör ise oyun oynarken telefonlarını şarj etme alışkanlığıdır. Günümüzde pek çok akıllı telefon kullanıcısı, oyun oynamayı çok severler. Hele ki PUBG ya da benzeri oyunlarda bir günlerini bile harcayabiliyorlar. İşte böyle oyunların aşırı oynanması telefonlarınızın ısısını tavan yaptıracaktır. Bu yüzden akıllı telefonlarınızda oyun oynarken kesinlikle şarj işlemini gerçekleştirmeyiniz.

Sonuç olarak

Özetleyecek olursak telefonları gece şarj etmek, sağlık açısından pilinize kesinlikle zarar vermez. Yukarıda da bu durumu en detaylı şekliyle açıkladık. Akıllı telefonlarınızda bulunan yonga setleri, ”Güç Yönetimi” işlevi sayesinde bu duruma karşı önlemler alır. Yani siz telefonlarınız gece boyu şarja taksanız da, işlemciler sayesinde prizden sadece yeteri olacak kadar akım alınır. Daha sonra ise bu akım kesilir ve telefonunuz prize takılı olsa bile elektrik akımını içerisine almaz.

Ancak sağlıklı bir pil istiyorsanız, yukarıda saydığımız her şeyi yerine getirin ve orijinal şarj aletleri kullanın. Aksi taktirde telefonlarınız patlayabilir ya da benzeri kötü sonuçlar doğurabilir.

Peki siz akıllı telefonlarınızı nasıl şarj ediyorsunuz? Gece mi yoksa gündüz mü? Hadi gelin yorumlarda hep beraber bu konuyu tartışalım…

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu