AndroidYazılım

Android 12 Büyük Bir Yeniliğe İmza Atacak

Akıllı telefonlarımız arka planda çalışan uygulamalar yüzünden oldukça fazla pil tüketir. İşte Google, uzun yıllardır farklı yöntemler denediği bu soruna nihayet tam bir çözüm sunacak. Android 12 ile hazırda bekletme modu geliyor…

Android 12 ile gelecek olan hazırda bekletme modu, uygulamanın arka planda çalışmasını engelleyerek hem RAM’den, hem de pilden tasarruf yapmaya olanak tanıyacak. Google’ın bir sonraki sürümde bu özelliğini çalıştığını gösteren kişiler, yine her zaman ki gibi kıdemli XDA üyeleri oldu. Bu kişiler, Android Açık Kaynak Projesinin içinden, Android 12’nin hazırda bekletme özelliği ile geleceğini keşfettiler.

Android 12 hazırda bekletme özelliği sunacak

Android 12 ile birlikte gelecek olan hazırda bekletme özelliği, yukarıda da belirttiğimiz gibi Android Açık Kaynak Projesindeki kod satırlarında keşfedildi. Şirketin Android 12’ye yerleştirdiği bu eklenti; arka plan bellek tüketimini düşürecek ve pilden de tasarruf sağlayacak.

Android 12

Şu anda bu özellik geliştirme aşamasında. Yani uygulamanın nasıl çalışacağına dair elimizde henüz bir bilgi yok. Kullanıcı, uyutma işlevini kendi mi yapacak, yoksa pil kullanımına göre otomatik olarak mı aktif olacak tam olarak bilemiyoruz. Ancak Android 12’nin, hangi uygulamayı hazırda beklettiğini görebileceğiz. En azından bu seçeneği görmekte bizler için ek bir avantaj sağlayabilir.

Bakalım dev arama motoru Google, önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek Android sürümünde nasıl bir yol izleyecek? Bekleyip görelim…

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu