Android Güncelleme

Android 12’den İlk Görseller Geldi! Tasarım Değişiyor (Resim)

Google’ın bir sonraki işletim sistemi ile ilgili sızıntılar bir hayli arttı. Son birkaç haftadır ciddi anlamda gündem olan Android 12, görünüşe bakılırsa ”beta” olarak piyasaya sürülmeye çok yakın. Geçtiğimiz günlerde güncellenen geri bildirim uygulaması da, bunun en iyi örneği olarak gösterilebilir.

Android 12 netleşiyor

ABD’li teknoloji devi Google, yeni işletim sistemini uzun süredir test ediyor. Daha önce de birkaç sızıntısı ile gördüğümüz bu işletim sistemi, şimdi ise yeni ekran görüntüleri ile tekrardan açığa çıkıyor.

Android 12

Yukarıda da gördüğünüz gibi Android 12, bildirim panelinde yeni bir tasarıma geçiyor. Şirket bu sefer, daha materyal bir tasarım kullanıyor ve simgeleri 6’dan 4’e düşürüyor. Aynı zamanda boyutları da eskiye nazaran biraz daha büyütüyor.

Gizlilik koruması gelişiyor

Buna ek olarak XDA geliştiricileri, yeni Android’in gizlilik bakımından çok daha güçlendirildiğine dikkat çekti. Zira son zamanlarda üreticiler, kendi arayüzlerinde de bunu ön plana çıkarıyor.

Yeni güncelleme ile birlikte daha çok yetkiye sahip olacaksınız. Bu sefer sizden bir kere izin alan uygulama, tekrar açıldığında tekrardan izin isteyecek. Yani yeniden yetki vermeniz gerekecek. Böylece gizliliğiniz daha üst derecede korunacak ve uygulamaların sizi takip etmesinin de önüne geçilecek.

İşte Android 12’ye ait diğer ekran görüntüleri

Android 12 Android 12 Android 12

Çıkış tarihi

Önümüzdeki günlerde beta olarak test edilmesi beklenen Android 12, bu yılın ilk yarısında kesin olarak çıkacak. Güncellemeyi ilk olarak alacak modeller ise, yine Google’ın Pixel telefonları olacak.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu