YazılımAndroid Güncelleme

Android 12 Developer Preview 2 Çıktı! İşte Yenilikler

Google, bugün erken saatlerde geliştiriciler için Android 12 Developer Preview 2 güncellemesini resmi olarak yayınladı.

Google, yeni işletim sistemi olan Android 12’yi beta grubunda test etmeye devam ediyor. Büyük yeniliklere öncülük etmesi beklenen bu güncelleme; yakın zamanda üçüncü taraf markalar tarafından da testlere alınacak ve Xiaomi, Samsung gibi modellere ulaşmaya başlayacak. Ancak bu aşamaya kadar güncellemeler yalnızca Pixel model cihazlara ulaşacak. Daha sonra ise üçüncü taraf modellere de kademeler halinde gelecek. Şimdi Google, bir süre önce yayınladığı beta sürümüne yeni bir güncelleme daha sundu. Pixel 3 ve sonrası modelleri kapsayan bu güncelleme, Android 12 Develeoper Preview 2 yapı numarasıyla geliyor.

Android 12 Developer Preview 2 Güncellemesi Çıktı

Teknoloji devi Google, bugün erken saatlerde Pixel 3 ve sonrası modellerine Android 12 Developer Preview 2 güncellemesini yayınladı. Devoleoper 1.1 ile karşılaştırıldığında bu sürüm, yeni özellikten daha çok kullanıcının rahatlığına odaklanıyor. Örneğin yuvarlatılmış köşeler için bir dizi ayar yapılırken, yine animasyon içinde bazı küçük dokunuşlara yer veriliyor. Buna ek olarak resim içinde resim modu işlevi de, daha pürüzsüz ve özelleştirilebilir hale geliyor. Örneğin pencere boyutlarını ayarlama vb. gibi.

Karanlık Modda Düzenlemeler

XDA’ya göre Google, Android 12 Developer Preview 2 sürümünde karanlık sürümü de ele alıyor. Geliştiricilerin iddialarına göre karanlık mod bu sürümde; daha saf siyaha ve daha açık gri olan renklere geçiş yapıyor. Diğer yandan bildirim çubuğunu kaydırmak içinde bazı jestlere yer veriliyor. Bunlar dışında ise gözle görülür bir fark yok.

Son olarak yeni Android 12 Developer Preview 2 güncellemesi, bildirim panelini hızlıca gösteren bir yeniliği de beraberinde getiriyor. Eğer sizlerde Android 12 beta test grubundaysanız, bu yeni bildirim hareketini ayarlardan etkinleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey: Ayarlar-Sistem-Hareketlere gidin. Daha sonra karşınıza çıkan bölümden bildirimleri ana sayfadan aşağı kaydırarak aç seçeneğini etkinleştirin. Hepsi bu kadar. İşte şu anda beta sürüme sahip olan modeller;

  • Pixel 3
  • Pixel 3 XL
  • Pixel 3a
  • Pixel 3a XL
  • Pixel 4
  • Pixel 4 XL
  • Pixel 4a
  • Pixel 4a (5G)
  • Pixel 5

Yukarıdaki telefonlardan birine sahipseniz, Android 12’nin yeniliklerini herkesten önce deneyimleyebilir ve bu güncelleme hakkında Google’a geri bildirimler gönderebilirsiniz. Ancak Google modelleri dışındaki telefonlarda, birkaç ay içinde beta sürümlerini test edebilme şansına sahip olacaktır.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu