YazılımAkıllı TelefonlarTeknoloji Haberleri

Android 12 Developer Preview 3 Yeni Özelliklerle Geldi

ABD’li teknoloji devi Google, yeni işletim sistemi Android 12’yi geliştirici sürümleriyle test etmeye devam ediyor. Şirket şimdi Pixel cihazları için Android 12 Developer Preview 3 güncellemesini kullanıma sunuyor.

Kullanıcılar için yeni özellikler getiren Android 12 Developer Preview 3, aynı zamanda kararlılık ve sistem optimizasyonuna da odaklanıyor.

Android 12 Developer Preview 3 Çıktı

Güncelleme yol haritasına göre Google, DP3 sürümüyle birlikte artık finale doğru ilerliyor. Bu bağlamda kullanıcılar, önümüzdeki aydan itibaren Beta sürümlerini deneme fırsatı yakalayacak.

Android 12 Developer Preview 3’ün getirdiği yeniliklerden bahsedecek olursak bu sürüm; uygulama başlatmayı daha tutarlı ve keyifli bir hale getiren yeniliğe kavuşuyor. Kullanıcılar artık yeni animasyonlu simgelerin deneyimini yaşayabilecek.

Öte yandan DP3 sürümü, arama ve mesajlaşma içinde bazı yenilikler sunuyor. Değişiklik listesine göre bu sürüm, iletişimi daha iyi hale getiren CallStyle şablonuyla geliyor.

Android 12 yol haritasi

Developer Preview 3 ile gelen ön önemli yenilik ise dokunsal geri bildirimdir. Genelde Apple’da kullanılan bu yenilik, artık Pixel modellerinden itibaren Android’de de kullanılabilecek.

Yeni dokunsal geri bildirim özelliği ile kullanıcılar, uygulamaya girerken ya da uygulama içerisinde bazı tepkimeler alacak. İşte bu titreşim yoluyla uygulama deneyimi de artacak.

Diğer yandan Google, yüksek çözünürlüklü kameralar içinde yeni bir API ekliyor. Bu, video kodlamalarını önemli ölçüde geliştiriyor.

Kararlı sürüm hakkında konuşursak şirket, yeni işletim sistemini Ağustos ayına kadar tam olarak hazırlamak istiyor. Yani en geç Ağustos ya Eylül ayında kararlı sürüm kullanıcılara ulaşacaktır.

 

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu