YazılımAkıllı Telefonlar

Android 12 Ekran Parlaklığı İçin Yeni Bir İşlev Getiriyor

Halihazırda geliştiricilere sunulan Android 12 sürümü, yeni özelliklere kavuşmaya devam ediyor. Şirket şimdi de Extra Dim özelliğini ekliyor.

Google’ın yeni işletim sistemi Android 12, artık beta olarak çıkış yapmak üzere. Şu anda geliştiricilere sunulan bu güncelleme, birkaç hafta sonra beta sürecine geçerek daha fazla kullanıcıya ulaşacak. Ancak şirket bu sürece geçmeden önce yeni işletim sistemine ”Extra Dim” özelliğini ekliyor.

Kullanıcı dostu bir işletim sistemi hazırlayan Google, Android 12 ile göz sağlığını da ele alacak. Raporlara göre şirket, ”Ekstra Dim” özelliğiyle mevcut parlaklığın çok daha aza indirilmesine olanak tanıyacak.

Android 12 ekran ayarlarına yeni bir özellik getirdi

Bir akıllı telefonu en iyi kılan özelliklerinden biri hiç şüphesiz ekranıdır. Hatta pek çok üretici de bu konuda artık hassas ve kullanıcı sağlığı için cihazlarını en üst seviye ekranlar ile donatırlar. Öte yandan yazılımla da göz sağlığı için bir takım ayarlamalar yapılır.

Android 12 Extra Dim
Artık ekran parlaklığını en aza indirmek mümkün

Örneğin çoğu cihazda şu anda DC Karartma modu kullanılmakta. Bu özellik, kullanıcıların telefonları kullanırken gözünü yormaması için geliştirildi. DC Karartma sayesinde telefonlarınızı gece minimum parlaklıkta en sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz. Fakat bu her zaman yeterli olmayabiliyor. İşte Google’da Android 12 ile buna yeni bir çözüm üretti.

Android 12 DP3 sürümünde getirilen Extra Dim özelliği, kullanıcının ekran parlaklığını çok daha kısık bir seviyeye getirmesine olanak tanıyor.  ”Daha Loş” olarak da adlandırılan bu işlev, mevcut minimum parlaklığın daha az seviyeye ulaşmasını sağlıyor. Böyle telefonları gece kullanırken artık gözleriniz de daha az yorulacaktır.

Droid-Life adlı kaynak bu yeniliği; Android 12 DP3 sürümünde keşfetti. Daha önceki ”renkleri soldur” özelliğinin yerini alan bu yenilik, kullanıcının ekran parlaklığını daha aza indirmesine olanak tanıyacak. Bu sayede DC karartma moduna da yeni bir işlev eklenmiş gibi olacak.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu