Android GüncellemeYazılım

Android 12 İle Birlikte Android 11’de Kaldırılan O Özelliğe Geri Kavuşacağız

Google'ın Android 12 hazırlıkları başladı. Yeni çıkan bir habere göre ABD'li şirket, Android 11'de kaldırdığı bir özelliği geri getirecek.

Apple dışında tüm akıllı telefonların işletim sistemi görevini gören Android, her yıl düzenli olarak yeni ve büyük bir sürüme geçiş yapıyor. Şirketler her ne kadar kendi geliştirdiği arayüzüne istediği özellikleri ekleseler de, Android sürümlerinin de kullanıcıya sunacağı bazı cazip özellikler elbette var. Şimdi bir sonraki işletim sistemi olacak Android 12 sürümünden yeni haberler var.

Android 11’de kaldırılan özellik Android 12 İle geri geliyor

Bildiğiniz üzere Google, yeni sürümü Android 12 için hazırlıklarına başladı. XDA geliştiricileri de dev üreticinin hazırlığını yaptığı bu işletim sistemini yakından takip ediyor. Zira deneyimli geliştiriciler, yeni sürümle gelecek olan bazı gizli özellikleri de keşfetmeyi başardılar. Bildiğiniz üzere Google, geçtiğimiz yıl Android 11 geliştirici betasında; Pixel modelleri için telefonun arkasına iki kez dokunarak işlevleri gerçekleştirme özelliğini getirmişti. Ancak dev üretici, resmi Android 11’de bu özelliği ne yazık ki kaldırdı. Şimdi ise kaldırılan ”arkaya çift dokunma” işlevinin geri getirileceği haberleri ortaya çıktı.

Android 12

Çift tıklama özelliği Columbus olarak adlandırılıyor

Bugün yabancı medyada çıkan haberlere göre Google, Android 12 ile birlikte arkaya çift dokunma özelliğini getirmeyi planlıyor. ”Columbus” adlı bu çift tıklama özelliği; Google Asistanı başlatma, vb. gibi ayarlar ya da uygulamalara erişimi kısayoldan yapmanıza olanak tanıyacak.

Şu anda Android 12 hakkında çıkan yeni bilgiler bu kadar. Ancak ABD’li şirket bunun dışında uygulamaları ”hazırda beklet” özelliği üzerine de çalışıyor. Hiç şüphesiz bu özellikte, arka plandaki uygulamaları uykuya alarak pilden tasarruf etmenizi sağlayacak.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu