Android GüncellemeYazılım

Android 12 İlk Beta Sürümü Yayınlandı! Yol Haritası da Çıktı

Google, beklendiği gibi Android 12 beta sürümünü nihayet yayınladı. İşte ilk alan modeller ve yol haritası…

ABD’li teknoloji devi Google, uzun süredir testlerini gerçekleştirdiği Android 12’yi nihayet beta olarak sunmaya başladı. Daha önce pek çok sızıntılarıyla haberlerimize konu olan bu yeni sürüm, şirketin kendi telefonları için kapalı beta olarak yayınlanmaya başladı.

Android 12 Beta Çıktı

Google’ın resmi olarak yayınladığı Android 12, henüz kapalı beta şeklinde kullanıcılara ulaşıyor. Yani herkese açık beta sürümü için yol haritasından takvime bakmanız gerekecek

Android 12 Geliştirici Önizlemesi 1, beklendiği gibi ilk olarak Pixel model telefonlara geliyor. İşte şu anda bu sürümü alması uygun olan modellerin listesi de şöyle;

  • Google Pixel 3
  • Google Pixel 3XL
  • Google Pixel 3a ve 3a XL
  • Google Pixel 4
  • Google Pixel 4XL
  • Google Pixel 4a ve 4a 5G
  • Google Pixel 5

Gördüğünüz gibi yeni güncellemeyi beta olarak alan ilk grup bu şekilde. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu beta sürümü, sıradan kullanıcılar için gelmiyor. Yani bu, kapalı beta platformuna kayıtlı olan kullanıcılar için sunuluyor. Peki herkese açık sürüm ne zaman gelecek?

Google’ın yol haritasına göre ilk açık beta sürümü, tüm kullanıcıların test edilebilmesi için Mayıs ayında piyasaya sürülecek. Buna ek olarak Google, yeni işletim sisteminin resmi duyurusunu da bu tarihte  Google I/O konferansında gerçekleştirecek.

Android 12

Mayıs ayında resmi olarak tanıtılacak olan Android 12, Haziran-Temmuz aylarında da iki beta sürümüne daha kavuşacak. Ardından Ağustos ayı gibi kısa bir sürede de, dördüncü betaya kavuşacak ve artık kararlı sürüme de geçiş yapacak. Tam resmi sürümün sunumu da, muhtemelen Eylül ayında olacaktır. Yani tam kararlı sürümün piyasaya çıkması, Eylül ayı ya da sonrası bir tarihti bulacaktır. Şirket bunu yol haritasında tam olarak belirtmemiş.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu