Teknoloji HaberleriAkıllı TelefonlarAndroid Güncelleme

Android 12 iOS 14 Tarzında Bir Yenilik Getirecek (Resim)

Google'ın bir süredir beta olarak test ettiği Android 12 sürümü, iOS 14 tarzında yeniliğiyle birlikte ortaya çıktı.

Apple, geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü iOS 14 ve iPadOS 14 sürümleriyle kullanıcılarına yeni bir gizlilik işlevi sundu. Akıllı telefon ve tabletlerin güvenliğini ele alan bu yenilik, hangi uygulamanın kamera veya mikrofona erişim sağladığını kullanıcıya bildirim yoluyla iletiyor. Şimdi ise benzer bir yenilik Android 12 beta sürümünde ortaya çıkıyor.

Android 12 Güvenlik Konusunda Apple’dan İlham Alacak

Tıpkı Apple gibi Google’da güvenlik konusunda sıkı çalışmalar yapıyor. Hemen hemen tüm verilerini akıllı telefonlarında barındıran kişiler, tabii ki de güçlü bir korunmaya ihtiyaç duyarlar. İşte Google’da son birkaç yıldır bu konuyla çok yakından ilgileniyor ve kullanıcı güvenliğini de her geçen gün daha iyi hale getiriyor. Zira bugün ortaya çıkan Android 12’deki yenilik de, bunun en iyi göstergesi olabilir.

Android 12
                                Android 12 yeni gizlilik özelliği

Yukarıda gördüğünüz ekran resmi, Android 12’nin yeni beta sürümünden geliyor. Aslında Android’de test edilen bu yenilik, iOS 14 ile birlikte sunulan gizlilik işleviyle birebir aynı denebilir. Çünkü Google’da; tıpkı Apple’ın yaptığı gibi eşzamanlı olarak kamera ve mikrofon kullanan uygulamaları kullanıcıya bildiriyor.

Şu anda test edilen bu yeniliğin kararlı sürüme gelip gelmeyeceği kesin olarak bilinmiyor. Şayet Google bu özelliği hayata geçirirse kullanıcılar, tıpkı iOS 14’deki gibi kamera ve mikrofon kullanan uygulamaların hareketlerini görebilecekler.

Android 12
Yeşil ve turuncu bildirimler

Tasarımsal olarak Android’e gelen bu yenilik, tıpkı iPhone’larda olduğu gibi turuncu ve yeşil renkli simgeler eşliğinde gösterilecek. Bu özelliğin birebir iOS ile aynı olması da ilginç olan farklı bir konu denebilir. En azından renklerde değişiklik yapılabilirdi.

Şu anda Android’de keşfedilen yeni özellikler bu kadar. Daha fazlası için takip etmeye devam edin.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu