Android

Android 12 Muhteşem Bir Özellik İle Gelecek!

Google, her yıl olduğu gibi bu yılda yeni işletim sisteminin duyurusunu yapacak. Raporlara göre yeni Android 12 güncellemesi, pek çok konuda büyük yükseltmelere ev sahipliği yapacak. Ancak bugün ortaya çıkan özelliğe bayılacaksınız.

Android 12 yeni özelliği ile sızdırıldı

Söylentilere göre Google’ın bir sonraki arayüzü, önümüzdeki günlerde kapalı beta olarak Pixel cihazlarda test edilmeye başlayacak. Daha sonra ise kademeler halinde üçüncü taraf modellere de sunulacak. Bu sürümün hangi yenilikleri beraberinde getireceğini sizlere geçtiğimiz günlerde söylemiştik. Ancak şimdi Pixel cihazlarında test edilen yeni bir özellik daha ortaya çıktı.

9to5google tarafından gelen bilgilere göre Android’in bir sonraki sürümü, yeni bir otomatik döndürme özelliği ile gelecek. Şimdi diyeceksiniz ki Android telefonlarda zaten bu özellik yok mu? Evet var, ancak bu önceki gördüklerinizden tamamen farklı.

Android 12

Misal telefonlarınızı sırtüstü pozisyondayken yan tarafa doğru çevirirseniz, otomatik döndürme işlevi açık olduğu taktirde ekranınız yana doğru yatacaktır. Android 12’nin bu yeni döndürme işlevi, yüzünüzün konumuna göre ekranın yönünü ayarlayacaktır. Peki bu yenilik nasıl çalışacak?

Android 12’nin getireceği bu yeni döndürme işlevi, kullanıcının ekrana bakıp bakmadığını, ve bakıyorsa da başının hangi yönde olduğunu kontrol etmek için selfie kamerasından yararlanacaktır.

Android 12

Kaynağa göre Google’ın bu yeni özelliği, Android 12’yi alacak tüm telefonlara sunulacak. Ancak bunu en başta, şirketin kendi Pixel modelleri alacak. Daha sonra ise kademeler halinde diğer telefonlara da gelecektir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu