AndroidAkıllı Telefonlar
Trend

Android 12 Tanıtıldı! İşte Google’ın Yeni İşletim Sitemi

Google'ın aylardır test ettiği ve sürekli olarak haberlerimize konu olan Android 12 işletim sistemi, biraz önce gerçekleşen lansmanda tanıtıldı.

Teknoloji devi Google, kullanıcıların merakla beklediği yeni işletim sistemi Android 12’yi tanıttı. ABD’li şirket bu sistemi birkaç aydır Pixel cihazlarında test ediyordu. Bu yüzden de yeni sürümün hangi özellikleri taşıyacağı, tasarım olarak neleri benimseyeceği gibi pek çok şeyi görme imkanını yakaladık. Şimdi ise derlenen bu özellikler, biraz önce başlayan Google I/O etkinliğinde resmi olarak piyasaya sürüldü.

Android 12 yeni özelliklerle sahnede

Google’ın yeni işletim sistemi için sahneye çıkan Sameer Samat, Android 12’yi özellikleriyle tanıttı. Bunun yanı sıra aktif olarak dünyada 3 milyar aktif Android kullanıcısı bulunduğunu açıkladı.

Google’ın yeni işletim sistemi Android 12, yepyeni bir materyal tasarıma kavuştu. Arayüz ögeleri daha geniş ve yuvarlak renklere sahip. Bununla beraber şirket, daha önce beta olarak test ettiği uygulama ve arayüz arasındaki renk eşleşmesini de yeni Android sisteminde duyurdu. Artık tema, uygulamalarla daha uyumlu olacak.

Android 12

Uygulama renkleri ve arayüzü ek olarak Android 12’nin hızlı ayarlar menüsü de güncellendi. Şirket yeni sürümle birlikte; düğmeleri daha büyük bir hale getirdi. Aynı zamanda bu kısma ev kontrolü ve Google Cüzdan araçlarını ekledi. En önemlisi de yıllardır kullanılır garip kapatma menüsü de yenilendi.

f271fd13347cd95
hızlı ayarlar

Diğer yandan Google, alt sistemin animasyonunun daha akıcı ve daha hızlı hale getirildiğini söyledi.

Renk çıkarma işlevi

Google’ın yeni işletim sistemi, duvar kağıdı ayarlamak istediğinizde Android teması için ”özel palet” renkleri oluşturacak. Bu tema ile ana renk ve tamamlayıcı renkleri seçebilirsiniz. Hiç şüphe yok ki bu görsel açıdan da daha iyi efektler sunuyor.

a6543a9279c542aAndroid 12

Yeni güncellemenin sunmuş olduğu bir diğer özellik ise yeni gizlilik panosudur. Artık uygulama erişimini; mikrofon, kamera ve konumu gösterecek yeni bir gizlilik panosundan görebileceksiniz. Aşağıdaki ekran resminden göz atabilirsiniz.

Android 12
Yeni gizlilik panosu

Güncelleme bugün kullanıma sunulacak

Google, Android 12 güncellemesini bugünden itibaren piyasaya sürecek. Beta olarak sunulacak olan bu güncelleme, ilk olarak Pixel kullanıcıları tarafından deneyimlenebilecek.  Ancak ilerleyen günlerde; Asus, OnePlus, OPPO, Realme, Vivo, ZTE, Xiaomi gibi markaların cihazları da güncellemeyi beta olarak alacaktır.

 

Kaynak
The Verge

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu