Android GüncellemeAkıllı TelefonlarTeknoloji Haberleri

Tek Makalede Android 12 Ve Getirdiği Tüm Yenilikler!

Google'ın yeni işletim sistemi Android 12 nihayet duyuruldu. Bizlerde bu işletim sistemini tek makalede tüm ayrıntılarıyla anlattık.

Google, geçtiğimiz Salı günü düzenlediği Google I/O etkinliğinde merakla beklenen Android 12 işletim sistemini duyurdu. Şu anda beta testlerine de başlayan bu işletim sistemi pek çok telefon tarafından kullanılabilir. Peki Google’ın yeni yazılımı neler sunuyor? İşte tek makalede Android 12 hakkında tüm bilmeniz gerekenler…

Öncelikle Google’ın yeni güncellemenin tarihteki en iyi sürüm olduğunu söylediğini belirtelim. Zira bu sistemi tanıtmak için sahneye çıkan App Store sorumlu başkan yardımcısı Samerr Samat, bunun ”Android tarihindeki en büyük tasarım değişikliği olduğuna” dikkat çekti.

Android 12 hakkında her şey

Android, son on yılda sayısız tasarım yinelemesinden geçti. Ancak konuşma sırasında Sameer Samat, Android 12’nin yeni tasarımının güven dolu olduğunu ve daha ilginç özelliklerle donatıldığını belirtti.

Google’ın yeni işletim sistemi sadece tasarıma odaklanmıyor. Aynı zamanda başka özelliklerle de kullanıcılara yeni heyecanlar yaşatıyor. Hadi gelin şimdi bu yeniliklere tek tek göz atalım;

Android 12

Material You ve daha iyi widget’lar

Google, I / O Geliştiricileri Konferansı’nda yeni tasarım dili Material You’yu tanıttı. Bu tasarım dili, öncekilerden farklı olarak; internetten, uygulamalardan, donanım cihazlardan Android sistemine kadar tüm ürünlerle uyumlu olarak çalışabilecek. Ancak mobil cihazlar dışındaki ürünlere gelmesi biraz zaman alacaktır.

Google’ın yeni işletim sisteminde dikkat çeken en büyük özelliklerinden biri, hiç şüphesiz Pixel telefonlara getirilen yeni renkli duvar kağıtlarıdır. Bu yenilik sayesinde kullanıcı; duvar kağıdını değiştiğinde, sistemde ona eşzamanlı olarak uyarlanıyor. Bu yenilik hiç şüphesiz görsel açıdan harika bir deneyim sunuyor.

Kilit ekranında da yine bir takım değişiklikler yapıldı. ABD’li üretici Android 12 ile birlikte kullanıcı bildirim aldığında kilit ekranındaki saati küçültürken, bildirim olmadığı zamanda bu saati büyüten bir değişiklik yaptı.

Daha büyük düğmeler ve daha fazla animasyon

Yeni işletim sistemindeki en belirgin değişiklik, tüm tasarım ögelerinin kabarcık görünümü ve daha zengin animasyonlarıyla daha büyük bir hale gelmesidir. Bu, şüphesiz tüm sistemi daha net ve erişime daha kolay hale getiriyor. Aynı zamanda bu sürüm, kullanıcının ekranda daha az düğme ve menü seçeneğini göreceğini de ortaya koyuyor.

Parlaklık ve ses kaydırıcıları gibi basit öğelerin ayarlanması daha kolaydır. Animasyon efektleri, kullanıcılara daha zengin bir görsel deneyim sağlıyor. Örneğin kullanıcı, telefonun kilidini açtığında veya fişe taktığında, ekranda ışık ve gölgeler belirecek. Uygulama, simgenin konumundan net bir şekilde genişleyecektir ve çekmece bileşenleri ve diğer öğeler, kayarken içeri ve dışarı kaybolacaktır.

Ancak daha fazla animasyon efektleri, hiç şüphesiz daha fazla kaynağın tüketileceği anlamını taşıyor. Ancak Google, bunu iyi optimize ettiğini ve CPU tüketimini yüzde 22 azalttığını söylüyor. Elbette kullanıcı deneyimi de Google’ın söylediği kadar etken bir unsur olacaktır. Sadece bununla da bitmiyor. Aynı zamanda Google’ın yeni işletim sisteminde ”fazla kaydırma” animasyonu da yer alıyor. Bu, kullanıcı sayfanın sonuna kaydırdığında, ekrandaki tüm ögelerin iOS’a benzer bir uzama efekti olacaktır.

Kamera, mikrofon ve konumlandırmada yeni gizlilik özellikleri

Google’ın son zamanlarda gizlilik üzerine yoğunlaştığı aşikar. Şirket bir süredir bu konuda araştırmalar yapıyordu ve yeni işletim sistemiyle bunu nihayet hayata geçirdi. Artık kullanıcı gizliliğini korumak için; özellikle konum, kamera ve mikrofon gibi üç temel sensöre odaklanan birçok işlev eklendi.

Android 12

Android 12 ile birlikte ekranın sağ üst köşesinde; kamera ve mikrofunun açık olduğunu gösteren küçük yeşil bir nokta bulunuyor. Ayrıca hızlı ayarda iki isteğe bağlı anahtar işlevi bulunuyor ve kullanıcı kamera ve mikrofunu buradan kısayoldan kapatabilir.

Android özel bilgi işlem çekirdeği

Google’ın bir başka getirdiği yeni özellik ise ”Android Özel Bilgi İşlem Çekirdeği” dir. Android özel bilgi işlem çekirdeğinin fiziksel bir yongası bulunmamakta. Esas olarak APCC Android makine öğrenimi işlevini çalıştırır.

Diğer fonksiyonlar

Google, daha önce Android 12 geliştirici beta sürümünde bir dizi düşük düzeyli işlev yayınladı. Örneğin; görme engelli kullanıcılar için geliştirilmiş erişilebilirlik özellikleri, kayan ekran görüntüleri, en sevdikleri kişileri ana ekrana koyan konuşma araçları vb.

Ek olarak Google, üçüncü taraf uygulama mağazaları için geliştirilmiş desteğine de duyurdu.

Android 12

Android sistem güncellemesi

Yeni işletim sistemini duyuran Google, etkinlik sırasında Android sistem sürümünün daha hızlı güncelleme alacağına değindi. Şirket, eskiye nazaran yeni sürümlerin yüzde 30 daha hızlı geleceğine dikkat çekti. Bu sayede pek çok telefon için güncellemelerin hızı da artacaktır.

Android 12’nin özelliklerinden derlediğimiz bilgiler bu kadar. İlerleyen günlerde yeni bir özellik getirilir ise, bu makaleyi tekrardan güncelleyeceğiz.

Kaynak
Google

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu