Android Güncelleme

Android 12 Yeni Widget’lar Özelliğini de Beraberinde Getirecek

Geçtiğimiz haftalarda ilk beta sürümü ile kullanıma sunulan Android 12, yakın zamanda sohbetler vb. gibi uygulamalar için widget desteğine kavuşacak.


ABD menşeili teknoloji devi Google, yeni işletim sistemini beta olarak test etmeye devam ediyor. Bu yıl pek çok yeniliği ile piyasaya damga vurması beklenen Android 12, kullanıcıların yüzünü de güldürmeyi başaracak. Peki sırada ne var?

Bilindiği üzere Google, geçtiğimiz hafta yeni işletim sisteminin ilk geliştirici önizleme sürümünü yayınladı. Beta testlerine kayıt olan kişiler yeni özellikleri kullanırken, XDA geliştiricileri ise daha derinlere inerek gelecekte bizleri neler beklediğini keşfetmeye yoğunlaşmış durumda. Durum yine değişmedi. XDA geliştiricileri her zaman olduğu gibi yine kodlardan yeni özelliklerle ilgili bir takım bilgilere eriştiler.

Android 12 Yeni Özellikleri Sızdırıldı

XDA geliştiricileri, Google’ın yeni beta sürümünde yeni bir özelliği keşfettiler. Raporlara göre Google, bazı telefonlar ve uygulamalarda bulunan widget özelliğini Android 12’ye de getirecek. Örneğin ”konuşma” widgeti, tıpkı Windows telefonlardaki gibi son çağrıları bir kutucuk içerisinde gösterecek.

Android 12

Öte yandan ”mesajlar” uygulaması içinde yeni widgetler sunulacak. Bu widget sayesinde aldığınız mesajlar, ana sayfa ekranında yüzer bir pencere konumunda gösterilecek. Ancak Facebook, WhatsApp ve diğer üçüncü taraf bildirimler şu an için desteklenmiyor.

Android 12

Geliştiricilere göre Google, yeni widgetler’ını Sistem arayüzüne artık dahil etmiş durumda. Bu yüzden Android 12 güncellemesini alan tüm modeller, bu özelliği kullanma fırsatına da sahip olabilecekler.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu