Akıllı TelefonlarRehberler

Android Telefonlarda Uygulama İzinleri Nasıl Yönetilir?

Akıllı telefonlarda gizlilik, tüm üreticilerin artık odak noktası oldu. Bu yüzden de şirketler telefonlarının yazılımlarını en üst düzey şekilde korumaya yönelirler. Özellikle sizlerde fark etmişsinizdir ki, son zamanlarda Android güncellemeleri öncelikle sisteminin gizliliğini iyileştirmeye odaklanıyor. Bunun yanı sıra şirketlerin kendi arayüzünde de buna benzer çeşitli gizlilik korumaları mevcut. İşte tam da bu konuda size bazı tavsiyelerimiz olacak. Göstereceğimiz çeşitli ayarlar sayesinde uygulama izinleri tamamen sizin elinizin altında olacak.

Android’de uygulama izinleri nasıl değiştirilir?

Uygulama izinlerini yönetebilmek için, ayarlar sayfasından izinleri değiştirebilir ya da Android izin yöneticisi seçeneğini kullanabilirsiniz. Şimdi gelin, bu iki yöntemle uygulama izinlerinin nasıl değiştirileceğine detaylı olarak göz atalım.

Uygulama izinlerinin önemi nedir?

Adından da anlayacağınız üzere uygulama izin ayarları, kullanıcıların Android telefonlarında çeşitli uygulamaların erişebileceği izinleri yöneten bir mekanizmadır. Bu mekanizma sayesinde uygulamaların hangi verileri ya da donanımları kullanacağını yönetmek tamamen sizin elinizde.

Uygulamaların erişmek istediği izinler şöyle

 • Vücut sensörleri
 • Takvim
 • Arama kayıtları
 • Kamera
 • Kişiler
 • Konum
 • Mikrofon
 • Telefon
 • Fiziksel aktivite
 • SMS
 • Depolama

Bireysel uygulamaların izinleri nasıl değiştirilir?

Yeni bir uygulama yüklediğinizde başlangıçta sizden izin ister. İzni verdikten sonra o uygulamanın tam detaylı listesine erişmek için; Ayarları açın ve ”Uygulamalar-bildirimler seçeneğine” dokunun. Bu bölümde uygulamalar bireysel olarak karşınıza çıkacak. İşte burada izinlerini yönetmek istediğiniz uygulamayı bulun ve üzerine gelin. Ancak bu arayüz herkeste aynı olmayabilir.

Uygulama izinleri

Buraya kadar geldikten sonra uygulama listesinden, iznini ayarlamak istediğinizi seçin ve içerisine girin. Daha sonra yönetmek için ”İzinler” seçeneğine basın. Artık uygulamanın izin verilen ve reddedilen izinlerini görebileceksiniz.,

app permissions page

Artık uygulama izinlerne erişim sizin elinizde. Tek yapmanız gereken şey, gereksiz olarak gördüğünüz uygulamaların üzerine gelerek ”reddet” demek. Bu sayede de o uygulamanın izinlerini elinden alabilirsiniz. Tabi bunun yanı sıra yine izin vermek istediğiniz uygulama olduğunda da, üzerine gelerek kullanmasını istediğiniz izinleri sağlayabilirsiniz.

Uygulama izinleri

Uygulama izinlerini kategoriye göre değişin

Google, Android işletim sistemi ile birlikte kullanıcılara, kategorilere göre uygulama izin verme esnekliği sunuyor. Başka bir deyişle, aynı izni kullanan uygulamaların bir listesini gösteriyor ve kabul ya da iptal edip etmemenize olanak tanıyor. Bunun içinde Ayarlar- Uygulamalar ve bildirimler- uygulama izinlerine gelmeniz gerekiyor.

permission manager android

Erişimi olan uygulamaların listesini görmek için, izin kategorilerinden birini seçin. Bu sayfadan, kategoriye göre uygulama izinlerini kolayca değiştirebilmeniz mümkün. Aynı keza tüm kategorilerdeki uygulama izinlerini de yönetmek için, aynı adımları takip edebilirsiniz. Daha daha da önemlisi; kameraya, konuma, kişilere, SMS’e ve mikrofona erişimi olan uygulamalara buradan izin verebilirsiniz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu