Akıllı TelefonlarApple

Apple Küçük Ekranda Başarılı Olamadı! iPhone 12 Mini…

Bir zamanlar küçük ekranlı telefonlar oldukça tutulmuştu. İnsanlar kompakt telefonların daha kullanışlı olduğunu düşünerek tercihini hep bu yönde yaptı. Ancak daha sonra büyük ekranlı telefonlar trend olmaya başladı. Zira üreticiler, neredeyse tabletler ile aynı boyda olan akıllı telefonlar piyasaya sürmeye başladı. Apple’da son birkaç modelinde bu trende uydu. Ancak şirket bu yıl geriye dönerek iPhone 12 serisinde Mini bir modele yer verdi. Eski kompakt telefonları anımsatan iPhone 12 Mini, bu yıl piyasaya sürülen iPhone serisinden biri oldu.

iPhone 12 Mini tutulmadı

Apple’ın bu yıl iPhone 12 serisine dahil ettiği iPhone 12 Mini modeli, yüksek performans ve hoş tasarımı ile kullanıcıya hitap etti. Ancak bugüne kadar çıkan istatistikler, iPhone 12 Mini’nin çokta geniş bir pazar payına sahip olmadığını gösteriyor. Bu raporları göz önünde bulunduran Apple, kompakt model olan iPhone 12 Mini’nin üretimini ikinci çeyrekte durdurmayı planlıyor.

iPhone 12 Mini

JP Morgan’ın analistlerinden William Yang, talebin az olduğu gerekçesi ile Apple’ın Mini model iPhone 12’sini durduracağını iddia etti. Böylece ABD’li üretici, daha çok ilgi gören diğer iPhone 12’lerine yönelecek.

Apple üretimi azalttı

Aslında Apple, Mini model iPhone 12’sinin satışlarının iyi gitmediğiniz zaten farkında. Hatta raporlara göre şirket bu telefonun üretimini, iki milyon civarında azalttı. Dev üretici bu telefonundan elini çekerek, daha çok ilgi görülen iPhone 12 Pro’ya odaklanacak.

Kullanıcıların alternatifi zaten var

Apple’ın iPhone 12 Mini’yi çok satamamasının sebepleri arasında birkaç etken bulunuyor. Örneğin köşede daha uygun fiyatlı iPhone SE modelleri yer alıyor. Ya da yine şık tasarımlı ve üstün performansa sahip iPhone 11’de, tercih edilen diğer modeller arasında yer alıyor. Kullanıcılar küçük ekranlı ve küçük pilli bir telefona sahip olmaktansa, daha cazibeli özellikler sunan bu telefonları tercih ediyor.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu