iOSApple

Apple iOS 14.4.1 Ve Önceki Sürümlere Dönüşü Kapattı

Geçtiğimiz günlerde iOS 14.4.2 sürümünü yayınlayan Apple, iOS 14.4.1 ve eski sürümlere dönüş yolunu kapattı;

Apple güncelleme konusunda oldukça hassas bir şirkettir. Android üreticilerine nispeten farklı bir yol izleyen şirket, yeni güncellemelerini yayınladıktan sonra eski sürümleri dönüşü daima kapatır. Şimdi alışılageldik bu olaya bir yenisi daha eklendi. Artık iOS 14.4.1 ve altındaki sürümlere dönüş yolu kapatıldı.

iOS 14.4.1 ve Öncesi Sürümlere Dönüş Kapandı

Apple, iOS 14.4.2 altındaki kullanıcılar için eski sürümlere dönüşü kapattı. Şirket sürekli olarak yaptığı bu işi, iOS 14.4.1 sürümüne de yaptı ve imzaları yeniden kapattı.

Bu bağlamda iOS 14.4.2 ve üstünde bir sürüme sahipseniz, artık önceki sürümlere gere dönemeyeceksiniz.

Apple bunu ilk defa yapmıyor. Şirket oldum olası eski sürümlere dönmemek için imzaları kapatır. Uygulanan bu prosedür kullanıcıların güvenliğini ön planda tutarken, aynı zamanda güncel sürümde kalmak içinde en iyi yol denebilir.

Geçtiğimiz günlerde ABD’li üretici, iPhone’lar için iOS 14.4.2 sürümünü piyasaya sürmüştü. Tespit edilen güvenlik sorunlarını ele alan bu güncelleme, kullanıcıyı da çeşitli risklere karşı korumak için sunuldu.

iOS 14.4.1 ise 8 Mart tarihinde yayınlanmıştı. Ancak iOS 14.4.2 sürümü cihazlarınıza yüklediyseniz, bir önce yayınlanan sürüme artık geçemeyeceksiniz.

Özetle iOS 14.4.2 ve üzeri bir sürüm cihazlarınızda yüklü ise, bir sonraki güncellemeyi beklemeniz en doğru karar olacaktır. Zira imzalar kapalı olduğu için eski sürüme dönüşlerde kapandı. Bu nedenden dolayı mevcut sürümde yaşadığınız sorunlar bir sonra yayınlanacak güncelleme ile giderilecektir.

Kaynak: Apple

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu