Akıllı TelefonlarApple

Apple iPhone Telefonlarının Pili İçin Altın Değerinde İki Patent Aldı

Akıllı telefonlarının pilleri için yeni fikirler geliştiren Apple, iPhone için iki yeni patent aldı.

Bir zamanlar Samsung tarafından piyasaya sürülen Note 7 modelini bilmeyen yoktur. Yaşanan trajedi olay hemen hemen hepimizin aklındadır. İşte teknoloji devi Apple da, bir sonraki iPhone modellerinde pil risklerini en aza indirmenin yollarını araştırıyor. Zira birkaç gün içinde almış olduğu patentte bunu en iyi şekilde doğruluyor.

Apple iPhone Pilleri İçin Yeni Patent Aldı

ABD’li teknoloji devi Apple; pil teknolojisiyle ilgili olarak aygıtın boyutunu küçültecek ve pilin şişmesini algılamaya izin verecek iki patent başvurusunda bulundu. Bahsettiğimiz bu teknolojiler, hem kullanıcıların güvenliğini sağlamakla hükümlüyken, hem de daha küçük cihazlar geliştirmek için en iyi çözüm olabilir.

Resmi olarak onaylanan patentlerden biri, pili içerisinde çevreleyen bileşenleri bulmak için bir yöntem geliştirmeyi hedefliyor. Bu yeni yöntem, bileşenlere zarar vermeden ekipman muhafazasına daha büyük pillerin takılmasına musade edecektir.

İkinci ve çok önemli olan patent ise, pil şişmesinin tespit etmek ve çeşitli çözümler sağlandığına dair bir sistemin olacağından bahsediyor. Örneğin pil ile işlemci arasındaki genişleme, içerideki sensör ile otomatik olarak algılanacak ve buna hemen müdahale edilecek. Şirket burada sensör ile işlemciyi bir araya getirerek, şişmeleri önleyecek ve bu şişmenin de neyden kaynaklı olduğunu tespit edecek.

Özet olarak Apple, daha ince ya da daha küçük iPhonle’ların pil patlamalarını önlemek için yeni patent geliştiriyor. Böylece kullanıcı güvenliğini de ön plana çıkarıyor.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu