Akıllı TelefonlarApple

Apple Kamera Konusunda Yükselişe Geçiyor! Patent Resmen Alındı

Herkesin bildiği üzere Huawei ve Samsung gibi akıllı telefon üreticileri, uzun süredir telefonlarında periskop lenslere yer veriyorlar. Ancak bu tip konularda biraz geriden gelen Apple ise, piyasaya yeni sürdüğü iPhone 12 serisinde bile hala lidar kamerayı kullanıyor.

Bu durumda normal olarak iPhone 12 serisini, yakınlaştırma özelliğinden muzdarip kılıyor. Fakat bir sonraki iPhone’larda bu ızdırap sona erebilir. Zira yabancı basında çıkan yeni haberler, Apple’ın bu konuda büyük bir yenilik için hazırlandığını ortaya koyuyor.

Apple kamera

Yukarıda görmüş olduğunuz bu çizimler, Apple’ın ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine sunduğu yeni bir kamera gelişmesinden bahsediyor. 22 Temmuz 2019’da başvurusu yapılan bu patent, 28 Ocak 2021 tarihi itibariyle de resmiyet kazandı.

Apple kamera patenti aldı

Apple’ın sunmuş olduğu bu patentin açıklamasında; ”kamera sisteminde mükemmel optik ve dijital yakınlaştırma işlevleri sağlayabilen iki optik katlama elamanı, ve bu optik katlama elemanları arasında yer alan bir mercek sistemi” olduğundan bahsediliyor.

Ek olarak bu patentin, yalnızca iPhone’larda uygulanmayacağı ve PC’ler ile tabletler için kullanılacağından da söz ediliyor. Yani bunun anlamı da şu oluyor. Appleın şu anda geliştirme aşamasında olduğu periskop lensi, iPhone telefonlara ek olarak; iPad ve MacBook’larda da kullanılabilecek.

Apple kamera konusunda son birkaç yıldır yoğun bir şekilde çalışıyordu. Ancak şirket iPhone 12’lerde lidar sensör kullanmaya devam etti. Yani merakla beklenen periskop lenslere bu yılda kavuşamadık.

Ancak tanınmış analistlerinden biri olan Ming-Chi Kuo, periskop lensli iPhone’ların 2022’de piyasaya sürüleceğini iddia ediyor. Belki bir sonraki iPhone 13’lede bu lensleri görme fırsatımız da olabilir. Tabii bunu daha detaylı görmemiz içinde beklemekten başka çaremiz yok.

Sizce Apple kamera konusunda diğer rakiplerinin üstüne çıkabilecek mi? Bir sonraki iPhone’larda periskop lensin olmasını nasıl buluyorsunuz? Yorumlarda belirtiniz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu