AppleTeknoloji Haberleri

Apple Yüz Isısını Kullanan Yeni FaceID Patenti Aldı

ABD’li teknoloji devi Apple, yeni telefonlarında güvenlik sistemlerini geliştirecek. Şimdi bunun varlığını gösteren yeni bir FaceID patenti ortaya çıktı.

Apple, ileri teknolojiler konusunda diğer üreticilere nazaran hep geride kalmıştır. Örneğin ekran üzeri parmak izi tarayıcı, ABD’li şirket tarafından henüz daha geliştirilemedi. Hele ki bir de pandemi döneminde bu teknolojiye olan talepte bir hayli arttı. Zira Covid-19’dan korunmak için taktığımız maskeler, yüz tanıma sistemi ile çalışan pek çok telefon ile uyum sağlayamıyor. Ancak bazı üreticiler bu sorunu çoktan aştı. Örneğin Çinli üreticiler, son birkaç yıldır akıllı telefonlarının çoğunda ekran üzeri parmak izi tarayıcısına yer veriyor. Hiç şüphesiz bu da, kullanıcının işini bir hayli kolaylaştırıyor. Ancak şimdi Apple’ın da güvenlik konusunda yeni bir hamlesi olacak. Gelen raporlara göre ABD’li teknoloji devi, yüz tanıma sistemini geliştireceğini ispatlayan yeni bir FaceID patenti aldı.

Apple FaceID patenti aldı

Bir süredir güvenlik konusunda büyük adımlar atacağı söylenen Apple, FaceID teknolojisini temel alan yeni bir patent aldı. Bu patent, ısı haritasını kullanarak yüz tanımayı içeren bir teknolojiden bahsediyor. Raporlara göre Apple’ın yeni biyometrik yüz tanıma sistemi, artık daha gelişmiş özelliklere sahip olacak ve yüzünüzü, ısınızdan tanıyacak.

Patent açıklamasına göre bu teknoloji; kilidi açmak için kullanıcının yüzüne termal bir imza atayacak ve şifreyi daha güvenli hale getirecek. Kısaca bu teknoloji, mevcut FaceID yüz tanıma sisteminin daha gelişmiş bir versiyonu olacak.

WrXlraHv5NMP e1611145810480

Apple’ın yüz tanıma sistemini aldatamayacaksınız

Apple’ın geliştirmiş olduğu bu yeni FaceID teknolojisi, yüz tanıma kilidinin eskisi gibi aldatılmasını imkansız hale getirecek. Ayrıca yeni FaceID; normal yüz tanıma ve parmak izi tarayıcısından da daha güvenli olacak.

Apple’ın almış olduğu bu patent, muhtemelen bu yılın sonunda piyasaya sürülecek iPhone 13 serisinde kullanılacak. Ancak Apple, bir sonraki telefonun ismini iPhone 12s olarak da değiştirebilir.  Yani bunun hangi telefonda kullanılacağını zamanla daha iyi anlayacağız.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu