YazılımAkıllı Telefonlar

Cloudflare’da CAPTCHA Dönemi Resmen Sona Eriyor!

İnternet dünyasının en popüler koruma tabanlı yazılımlarından Cloudflare, baş belası olan CAPTCHA dönemini sona erdireceğini açıkladı.

Günümüz çağı internetle ilerliyor ve bu alanda bazen kötü niyetli kişilerle de karşılaşabiliyoruz. Genellikle web site tarafında yapılan bot ya da benzeri saldırılar, insanların hacklenmesine kadar yol açabiliyor. İşte bu konuda da uzman yazılımcılardan biri hiç şüphesiz Cloudflare’dir.

DNS hizmeti sağlayıcılarından Cloudflare, internet ortamında bilinen en büyük koruma şirketlerinden biridir. Ancak CAPTCHA ile doğrulama hizmeti sunan şirket, bazı kullanıcıları çileden çıkarıyor. Neyse ki bugün bununla ilgili resmi bir açıklama şirket tarafından geldi.

Cloudflare CAPTCHA sorunu ortadan kalkıyor

Hemen hemen herkes, Cloudflare tarafından sunulan CAPTCHA ile karşılaşmıştır. Bu, genellikler bir sitede gezerken koruma amaçlı sizin insan olup olmadığınızı denetleyen bir araçtır. Örneğin; yaya geçidi, yangın musluğu, trafik ışıkları vb. gibi gördüğünüz tüm sınayıcı sorular Cloudfare tarafından sunuluyor.

Ancak bazen insanlar bile bu zorlu testlerde başarısız olabiliyor. Zira bizlerde birkaç kez bu sorunu yaşadık. Görseller o kadar zorlayıcı oluyor ki, bazen işin içinden çıkamayıp o siteyi terk etmek zorunda kalıyoruz. Bu durum hem karşı tarafı etkilerken, hem de bizleri olumsuz bir şekilde etkiliyor. Ancak herkes baş belası olan bu sorundan yakın zamanda kurtulacak.

Şirketin blog sayfasında paylaştığı bir makaleye göre yeni güncelleme; ”Kişiliğin Kriptografik Kanıtı” adını verdiği bir sistemi kullanarak cihaza dokunup, bakarak insan olduğunuzu kanıtlamanın yeni bir yolunu sunacak. Bu sayede CAPTCHA’lardan da tamamen kurtulmuş olacağız.

Cloudflare CAPTCHA
Cloudflare CAPTCHA korumasını yakında ortadan kaldıracak

Şirketin bahsettiği bu özellik, şu anda ‘YubiKeys” adı verilen bir USB güvenlik anahtarı ile değiştirildi. Beta olarak test edilen bu özellik şu anda şirketin kendi sitesinde test aşamasında ve önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılar içinde sunulacaktır.

Bu özelliği deneyimleyen kişilere göre  Cloudflare’ın yeni güvenlik koruması, ”Ben insanım” düğmesine tıklamak, ardından güvenlik anahtarını seçip sizleri o siteye yönlendirecek. Böylece saçma sapan yangın musluğu, yaya geçidi gibi sorularla karşılaşmayacaksınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu özellik şu an beta aşamasında. Ancak ilerleyen günlerde bu sistemi kullanan kişiler, zorlu CAPTCHA sorunlarından kurtulacak.

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu