Güncel Haberler

Donald Trump Gitmeden Önce Çin’e Bir Darbe Daha Vurdu

Son birkaç senedir Çin’li şirketlerin korkulu rüyası olan Donald Trump, seçimi kaybetmesine rağmen yine de son kozlarını oynuyor. Çinli şirketleri bakın şimdi de neler bekliyor…

ABD’nin gizlilik haklarını ihlal ediyor gerekçesi ile pek çok Çinli şirket, büyük yaptırımlara maruz kaldılar. Özellikle Huawei gibi büyük şirketlerinde içerisinde olduğu bu kara listede, ABD’de bulunan hiçbir şahıs ve şirket ile ortaklık kurulamıyor. Zira kanun gereği, ABD menşeili şirketler, artık Çinli bir firmaya yatırım yapamaıyor. Bu tür yaptırımların başlıca sebebi, sizlerin de bildiği üzere ABD’nin Başkanı Donald Trump. Bu kişi, Çinli şirketlere karşı yıllarca kin besledi. Özellikle Huawei’yi hedef alan Trump, Çinli üreticinin Google lisanlarını iptal etti ve Huawei’nin ayağına çelmeyi taktı. Şimdi ise Donald Trump, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen seçimi kaybetmesine rağmen, yine odağını Çinli firmalara yöneltti. Tabiri caizse bu siyasetçi, Başkanlığı Biden’a teslim etmeden önce Çinli şirketlere son darbesini vurmadan gitmeyecek.

Donald Trump durmak bilmiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Çinli şirketleri içerisinde barındıran kara listeye şimdi bir yenisini daha ekledi. Başkanlığı saatler sona Biden’e teslim edecek olan Trump, Çinli şirketlere zarar vermek için elinden geleni ardına koymuyor. Yabancı kaynaklardan Reuterse göre ABD Başkanı tarafından imzalanan yeni bir idari emir; Çin’in insansız hava kaynaklarının, güvenlik risklerinin değerlendirmesini ortaya koyuyor.

Donald Trump, ABD’deki tüm kurumları, Çinli şirketler veya aynı şekilde riskli gördüğü; Rusya, İran ve Kuzey Kore dahil olmak üzere, yabancı şirketler tarafından inşa edilen insansız hava araçlarının, mevcut insansız hava araçları filosuna getirdiği güvenlik risklerini gözetlemeye yönlendirdi.

Trump drone’ların kullanılmasına son verilmesini emretti

Ayrıca Trump’ın emrinde; ”eğer garanti edilirse, tüm federal drone’ların kullanımlarına son verilmesi ve federal hizmetlerden de tamamen çıkarılması gibi sözlerde yer alıyor. Trump bu öneriyi; riskleri önlemek için atılan potansiyel bir adım olarak görüyor.

Hatırlayacaksınız birkaç hafta önce Donald Trump, dünyanın önde gelen drone şirketlerinden DJI Technologies’i kara listeye eklemişti. Ayrıca geçtiğimiz yıl İç İşleri Bakanlığı, yalnızca acil durumlarda kullanılmak şartıyla 800’den fazla Çin yapımı drone’ların kullanımını yasakladı.

Bakalım ABD, bu drone’lar ile ilgili olarak önümüzdeki günlerde nasıl bir yol izleyecek? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu