Akıllı TelefonlarTeknoloji Haberleri

Ocak Ayında Dünyanın En Çok Satan Telefonları

Pazar araştırma kuruluşu Counterpoint Research, son veri raporlarını paylaşarak Ocak ayının en çok satan telefonlar listesini yayınladı.

Akıllı telefon pazarında kıyasıya rekabet devam ediyor. Android üreticileri her geçen gün yeni bir telefonlarını duyururken, Apple ise sessiz sedasız iPhone’larını tanıtmaya devam ediyor. Şimdi tanınmış araştırma kaynaklarından Counterpoint Research, Ocak ayı itibariyle en çok satan akıllı telefonlar listesini paylaştı.

Verilere göre dünyanın en çok satanlar listesinin başında Apple’ın dört modeli yer alıyor. ABD menşeili şirket, hiç şüphe yok ki satışlarında sürekli olarak zirvede. Şimdi gelin listeye detaylı olarak göz atalım;

en çok satan telefonlar
Dünyada en çok satan telefonlar

En Çok Satan Telefonlar Listesine Apple Öncülük Ediyor

Yukarıdaki listede ilk dört sırayı Apple alıyor. Buna göre zirvenin sahibi iPhone 12 Pro Max olurken, ikincilik ve üçüncülük ise iPhone 12 Pro ile iPhone 11 modellerine kalıyor.

Araştırma şirketi Counterpoint, Apple’ın iPhone 12 serisinin satışlarının üçte birinin ABD’den geldiğini söylüyor. Bu, hem operatörlerin güçlü promosyonları hem de 5G’ye olan talepten kaynaklanıyor. Ayrıca yeri gelmişken belirtelim. iPhone 12 Pro Max, ABD’de de en çok satan telefonlar listesinde lider.

ocak ayinda dunyanin en cok satan telefonlari 1
iPhone 12 serisi en çok satan modeller oldu

iPhone 12’nin lansmanı Ekim ayına ertelenmesine rağmen yine harika bir satış performansı ortaya koydu. Zira Apple’ın en iyi telefonlarından biri olan cihaz, iki haftadan dünyanın en çok satan 5G telefonlarından biri oldu.

iPhone 12 Mini Kötü Performans Ortaya Koyuyor

Son günlerde Apple’ın iPhone 12 Mini’yi piyasadan kaldıracağına dair raporlara var. En çok satan telefonlar listesine baktığımızda da bu cihaz diğer iPhone’ların bir hayli gerisinde kalıyor. Dolayısıyla şirket bu satışları da göz önünde bulundurarak iPhone 12 Mini’yi piyasadan kaldırabilir.

Redmi 9A ve Redmi 9’da En Çok Satanlar Listesinde

Dünyanın en çok satan telefonları arasında Xiaomi’ye ait de iki model yer alıyor. Buna göre bütçe dostu Redmi 9A ve Redmi 9, bu listede beşinciliği ve altıncılığı paylaşıyor. Ancak Android amiral gemilerinin bu listede olmaması da epey tartışma konusu olacaktır.

Listede Apple Redmi’nin yanı sıra Samsung’un da bütçe dostu telefonları yer alıyor. Galaxy A21S ve Galaxy A31, en çok satanlar arasında yedinci ve dokuzuncu sırayı paylaştı.

Son olarak bu listenin finalinde ise 24.2 milyon satan 2020 iPhone SE yer alıyor. Zira bu telefon piyasaya çıktığından beri sürekli olarak ilgi gördü.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu