Güncel Haberler

Elon Musk Twitter Üzerinden 100 Milyon Dolarlık Bir Yarışma Başlattı

Tesla Motorun kurucusu ve dünyanın en zengin iş adamı olan Elon Musk, bildiğiniz üzere doğayı seven ve teknolojilerini de buna göre ayarlayan çevreci bir insandır. Özellikle doğal yaşama zarar veren çevreyi kirleten etkenlere karşı önlem alan Musk, geliştirdiği Tesla araçları da buna göre ayarlayıp piyasaya sürüyor.

Bildiğiniz üzere Elon, son zamanlarda ürettiği araçlarının çoğunu elektrikli teknolojiler ile donattı. Bunun sebebi de, gazlardan dolayı oluşan karbon emisyonlarını azaltmak ve çevreye daha yararlı ürünler getirmek. Hatta Tesla’nın yine çevreci olarak bilinen yan bir kuruluşu daha bulunuyor. SolarCity adındaki bu yan kuruluş, güneş enerjisi teknolojilerini geliştirmeye odaklanıyor. Bu ve bunun gibi örnekler, Elon’un ne kadar iyimser bir insan olduğunu bize en iyi şekilde gösteriyor. Hatta son çıkan haberlerde bu iş adamının ne kadar çevreci olduğunu tekrardan ortaya koyuyor.

Elon Musk dev kampanya başlattı

Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden bir post atan Musk, en iyi karbon yakalama teknolojisini ortaya çıkaran kişiler için servet değerinde bir ödül vereceğini duyurdu. Sosyal medya üzerinden başlatılan bu kampanya, en iyi karbon yakalama fikrini sunan kişilerin 100 milyon dolar kazanmasını sağlayacak.

Aslında karbon yakalama teknolojisi pazarda çok yeni görülen bir şey değil. Zira bu teknolojiye dayanan birçok makina ve üretim tesisleri bulunuyor ve faaliyetleri de hala devam ediyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu teknolojiye sahip olan makinalar, çevreye girmeden önce birincil sera gazlarından olan karbondioksiti hapseder. Daha sonra gazı geri dönüştürür ve verimli bir şekilde kullanılmasına olanak tanır.

Ancak Elon Musk, mevcut olan karbon yakalama teknolojisinden daha iyi olan bir teknoloji geliştirmeyi planlıyor. Bunun içinde takipçileri için bir kampanya başlatıyor ve en iyi fikri sunanlar içinde 100 milyon dolar ödül koyuyor.

Musk, bu konu hakkında yakın zamanda detaylı bir açıklama yapacak. Sizlerde son dakika haberlerini kaçırmak istemiyorsanız, bizi takip etmeye devam edin.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu