Connect with us

Güncel Haberler

Elon Musk’tan Tesla Otomobilleri İçin Olay İtiraf!

Yayımlanma

on

Elon Musk Tesla

Sosyal medyanın ve dünyanın gündeminde olan Elon Musk, her geçen gün yeni bir haberiyle karşımıza çıkıyor. Özellikle kripto paralar ve Starlink uydu internetiyle adını duyduğumuz Musk, şimdi ise sahibi olduğu Tesla ile gündemde. Ancak bu haber, Tesla model otomobil sahibi olan kişileri üzebilir.

Elon Musk’tan Tesla İtirafı

Tesla otomobilin sahibi olan Elon Musk, elektrikli araçlarıyla sektöre öncülük eden şirketler arasında. Sürekli olarak ürün çeşitliliğini arttıran ve yeni otomobilleriyle karşımıza çıkan Musk, aynı zamanda mevcut araçlarını da çeşitli yazılımlar ile daha iyi hale getiriyor. İşte konumuzda tam olarak bu mevcut yazılımlarla alakalı.

Advertisement

Geçtiğimiz günlere Twitter hesabından bir paylaşım yapan Musk, bazı araçlarındaki FSD beta denemelerini iptal edeceğini duyurdu. Kullanıcıların yola odaklanmamasından dolayı bu özelliği iptal edecek olan Elon, güvenliği ön plana çıkaracak.

Şu an için FSD’den dolayı herhangi bir kaza meydana gelmedi. Ancak beta sürümünde olan bu test sürüşü, tam hazır olana kadar kullanıcıların denemesine sunulmayacak. Dolayısıyla mevcut kullanıcılarda artık bu özelliği erkenden kullanamayacak. Ancak akıllarda tek bir soru. Elon Musk kullanıcıların yola odaklanmadığını nereden biliyor? İşte bütün sır şimdi bozuldu.

Elon Musk Tesla

Kameralar Araç Sahiplerini İzliyor

Bazı Twitter kullanıcıları Musk’a, ”Tesla’nın araç içi kamerası kullanıcıları takip ediyor mu?” diye bir soru yöneltti. Elon ise dürüst bir şekilde bu soruyu ”Evet” olarak yanıtladı. Yani Tesla’nın içerisindeki araç içi kameralar, yolu takip ettiği gibi sürücüsünün de hareketlerini takip ediyor. İşte bu durum sosyal medyada kısa sürede tartışma konusu oldu. Çünkü hiç kimse başkası tarafından izlenmeyi ve takip edilmeyi istemez…

Advertisement

Hani Kameralar Etkin Değildi

Tesla, daha önce yaptığı açıklamalarda araçtaki kameranın etkin olmadığını dile getirmişti. Ancak ”sürücüsüz taksilerin” ortaya çıkmasından sonra bu kameralar tekrardan devreye girdi. Şimdi ise bazı araçlardaki kullanıcıların izlendiği resmen itiraf edildi. Gerekçe de ise Musk, araç içi güvenliği sağladıklarını belirtiyor. Yine de kullanıcılar bu durumdan pek de memnun olmuş sayılmaz. Çünkü araç içerisinde yaptığınız her bir hareket videoya alınıyor ve bu da hiç hoş karşılanacak bir şey değil. Bakalım önümüzdeki günlerde bu kameralar hakkında yeni bir yol izlenecek mi? Bekleyip görelim.

Advertisement
Haberi Oku
Advertisement
Click to comment

Görüşünü Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Haberleri

Twitter Yeni Bir Özellik İçin Kolları Sıvadı

Yayımlanma

on

twitterr

Twitter, yeni oylama yanıtlama özelliğini test ediyor. Sosyal medya platformu, olumsuz olan oyları yanıtlama özelliğini başlatmayı planlıyor. Yeni olan oylamaları yanıtlama özelliği sayesinde markalar kendilerine uygun olan yanıtları tespit edecekler ve bunu sonucunda kendilerine uygun fikri bularak kendilerini geliştirmeye başlayacaklar.

Twitter, kullanımını yüksek kaliteye çekmek ve kaliteli içerik oluşturan bir sosyal ağ hizmeti verebilmek için geri bildirimde bulunma seçeneğini içeren yanıtların tanıtımını başlıklar altında üç seçenekte belirtti.

Advertisement
twitter 2

Etkileşim Almak ve Vermek

Yeni Twitter özelliği, rakip sosyal medya uygulamalarında bulunan olumlu ya da olumsuz oy verme özelliğinin uygulama içerisinde etkileşimi arttıracağı ve bu etkileşiminin platformun işine yarayacağı tahmin edilmektedir.

Yanıtlama özelliğinin etkileşim arttırması ve fikirlerin ortaya çıkarmasının yanında olumsuz olarak da her türlü görüşün eleştirilmesi için kapı açtığı ve bunun sonucunda insanların küçük düşmesine ya da kırılmasına neden olabileceği düşünülmektedir.

Twitter şimdilik kullanıcılarının bireysel yanıtların gizlemesine ve olumsuz oyların yalnızca sahipleri tarafından görülmesine izin veriyor.

Advertisement

Twitter’ın her yeni özelliği onu diğer sosyal medya platformlarından farklı kılıyor onu daha orijinal ve gerçekçi hale getiriyor, daha fazla etkileşimle de daha fazla kitleye ulaşmayı başarıyor.

Advertisement
Haberi Oku

Teknoloji Haberleri

Apple’dan Cam Tasarımlı iPhone Geliyor!

Yayımlanma

on

Apple e1615573945815

Apple, tamamen cam tasarımlı bir iPhone üzerinde çalışıyor. Her gün yeni özellikleri ve modelleriyle dikkatleri üzerine çeken marka son olarak da tamamen camdan yapılan bir iPhone ile ilgileri çekeceğinin sinyalini verdi.

Apple, her sene ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine cihaz ve aksesuar çeşitleri için patent başvurusunda bulunmaktadır. Başvuruların birçoğu ticari pazarda bitmese de marka bazı patentli özellikleri ürünlerine entegre ediyor. Apple, son patentlerinden birini teslim ederse gelecekte tamamen camdan yapılmış bir iPhone alabiliriz.

Advertisement
iPhone gizlilik
Apple

Cam iPhone Hakkında Bilgi Verildi

Apple, yakın zamanda Amerika Marka Tescili tarafından verilen “cam muhafazalı elektronik cihaz” başlıklı patentinde böyle bir cihazı detaylandırdı. Öncelikle “Patently Apple” sitesi tarafından tespit edildi ve altı taraflı camdan bir akıllı telefon hakkında ayrıntıları içerdi.

Patent, içerisindeki bileşenler için tamamen camdan yapılmış bir iPhone geliştirmek için camın nasıl kavisli, üst üste binmiş, katlanmış ve inceltilmiş olabileceğini açıkladı.

Apple‘ın onarılması amacıyla bir pencereden bileşenlerine nasıl erişilebileceğini ve herhangi bir tarafında kapağını vurgulanacağı düşünülüyor. Patent görüntüleri, cihazdaki yazılım ve kullanıcı arayüzü öğelerinin, kullanıcının elinde nasıl tutması gerektiğini ve nasıl uyum sağlayabileceğini gösteriyor.

Apple; tamamen camdan bir iPhone‘u anlatmanın yanında bir de Apple Watch, Mac Pro ve bir Mac Pro için de camdan bir malzeme düşünülebileceğinin de altını çizdi.

Advertisement

Her çıkardığı model ile akıllı telefon pazarında öncü olan markanın cam tasarımında nasıl bir ses getireceği şimdiden merak konusu olmayı başladı.

Advertisement
Haberi Oku

Teknoloji Haberleri

Apple Çin Pazarındaki Önemli Bir Rakibini Geçti!

Yayımlanma

on

iPhone 14

Apple, Çin pazarında önemli bir büyüme ile popülerliğini arttırdı! Tüm dünyada popüler olan iPhone, Çin’in yerel markaları ile de rekabeti kazanarak bir numaraya yükseldi.

Apple, Vivo’yu Çin’de geçmeyi başardı

Apple ürünlerinin tüm dünyada oldukça popüler olduğunu biliyoruz buna Çin de buna istisna bir durumda değil. Çinli tüketiciler, yerel markaların amiral gemisi akıllı telefonlarını tercih ediyor. Bunun en büyük nedeni maliyettir. Ancak bu durum Apple’ın Ekim ayında Çin pazarındaki en büyük akıllı telefon tedarikçisi olmasının önüne geçemedi.

Advertisement

Apple bu yıl Eylül ayında iPhone 13 serisinin piyasaya sürülmesinden sonra satışlarında bir artış daha yaşadı ve bu satışlar ciddi bir oranda olmasından dolayı göze çarptı. Apple, Vivo‘yu geride bırakarak Ekim ayında Çin’de bir numaralı akıllı telefon tedarikçisi oldu. Marka, 2015 yılı Aralık ayından beri Çin’de ilk kez lider konumuna geldi.

iPhone 13 uzay iletişimi
iPhone 13 LEO

Araştırmalar sonucunda Çin’de Ekim ayının iPhone sevkiyatlarında Eylül ayına kıyasla % 46 artış olduğu görüldü. Bu sırada Çin akıllı telefon piyasası Ekim ayında sadece % 2 büyüdüğü bildirildi. Ekim ayındaki Çin akıllı telefon pazarının sadece %22’lik kısmının Apple aldı. Apple’ın arkasında %20 ile Vivo, %18 ile Oppo, %8 ile de Huawei geldi.

Apple’ın başarası diğer markaların iç pazarındaki düşüşleri etkilemesi kaçınılmaz oldu. Çinli akıllı telefon markaları fotoğraf, video ve daha birçok konuda genel olarak Apple’ın amiral gemilerinden daha iyi performans gösterdiği bilinmektedir bu da ülkede yüksek talep görmesini sağlamaktadır.

ABD yaptırımlarının çiplere erişimi zorlaştırması nedeniyle 5G destekli amiral gemisi telefonları üretmesini engelleyen Huawei için bu durum büyük bir darbe oldu.

Advertisement

Haberi Oku

Trendler