Güncel Haberler

Elon Musk’tan Starlink Hakkında Yeni Müjde

SpaceX şirketinin geliştirdiği Starlink uydu interneti, Elon Musk'ın açıklamalarına göre önümüzdeki günlerde tüm dünyaya açılacak.

Son yılların en çok tartışılan isimlerinden Elon Musk, geliştirmiş olduğu üst düzey teknolojileri ile tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Özellikle SpaceX şirketi ile şaşırtıcı işler ortaya koyan Musk, şimdi Starlink ile ilgili yeni müjdelerini açıklıyor.

Starlink Tüm Dünyaya Yayılacak

Dün akşam saatlerinde resmi Twitter hesabından yeni bir paylaşım yapan Elon Musk, SpaceX’in Starlink planlarında çok daha ileriye gideceğini belirtti. Elon’a göre Starlink uyduları bu yılın sonunda dünyanın çoğu yerini, önümüzdeki yıl ise her yerini kapsayacak.

Starlink

Buna ek olarak indirme hızı da yıl sonunda ikiye katlanacak. Daha önce 50 ila 150 megabayt arasında olan indirme hızı, bu yılın sonunda iki kat daha artarak 300 megabayta kadar ulaşacak.

Bitmedi. Aynı zamanda gecikme hızlarında da mükemmel bir iyileşme olacak. Musk’a göre Starlink’in gecikme hızı, 40 milisaniyeden 20’ye düşerek harika bir performans ortaya koyacak.

Ancak Elon Musk, dikkat çekici bir kaç detaya daha değindi. Musk’ın açıklamalarına göre Starling’in, sabit hatlı geniş bant ve 4/5G ağlarının yerini alma gibi bir niyeti yok. Amaç tamamen düşük nüfuslardaki alanlar için kaliteli bir destek sunmak. Zira kalabalık nüfuslarda uzay internetinin kullanılmasına açıkça çokta gerek duyulmuyor.

SpaceX son zamanlarda uyduları fırlatma yoğunluğunu bir hayli arttırdı. Resmi verilere göre bu rakamlar 1.000’i aşmayı başardı. Bu hafta da ağ kapsama alanın arttırılması için 60 uydu daha fırlatılacak. Ancak bu uydular, diğerlerine nazaran daha alçak yörüngelere ulaşacak.

Son olarak Musk, S10 yıldızlararası uzay aracının da bu hafta uçma olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Umuyoruz ki bu araçların kaderi de SN8 ve SN9 gibi olmaz. Hatırlarsınız son olarak fırlatılan SN8 ve SN9 inemeden patlamıştı.

 

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu