HuaweiYazılım

Elveda Android ve EMUI! HarmanyOS 200 Milyondan Fazla Cihaz İçin Yolda

Huawei, Nisan ayından itibaren EMUI ve Android'e veda edecek. HarmanyOS ise 200 milyondan fazla Huawei cihazına ulaşacak.

Huawei’nin Android ekosistemine alternatif olarak geliştirdiği HarmanyOS işletim sistemi, artık adım adım varlığını hissettirmeye başladı. Bir süredir Çin’de epey konusu açılan bu ekosistem, Nisan ayından itibaren Huawei’nin desteklenen tüm modellerine ulaşmaya başlayacak. Şimdi HarmanyOS’un geliştirme başkanı olan Wang Chenglu, gelecek planlarıyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

HarmanyOS Nisan Ayında Geliyor

Yakın zamanda Çin’de yapılan bir röportajda üst düzey yöneticilerden Wang Chenglu, Huawei telefonların Android ve EMUI arayüzünü terk edip, HarmanyOS’a geçmesiyle ilgili planlardan bahsetti.

Wang Chenglu’nun açıklamalarına göre bu yıl, 200 milyondan fazla Huawei akıllı telefon EMUI’ya veda edecek ve HongmangOS işletim sistemine geçiş yapacak. Bildiğiniz üzere EMUI 11’in son yayınlanan beta sürümünde de yeni işletim sisteminin çekirdek kodlarına rastlanmıştı. Daha da önemlisi EMUI 11.1 güncellemesinin gelişimi de iptal edildi. Tüm bu dayanaklar, şirketin yeni işletim sistemine yakında geçeceğinin en temel örneklerinden biri diyebiliriz.

HarmanyOS

Telefonlar, Tabletler ve Daha Fazla Akıllı Cihaza

Sadece akıllı telefonlarla da kalmayacak. Huawei aynı zamanda, diğer elektronik ürünleri içinde HongmangOS işletim sistemini piyasaya sürecek. 30 milyon tablet başta olmak üzere; akıllı saatler, akıllı TV’ler, hoparlörler ve pek çok daha cihaz yeni işletim sistemine sahip olacak. Bu da ortalama 300 milyon gibi ciddi bir rakama ulaşacak. Zira Huawei’nin hedefindeki ilk rakamlarda bu.

Öte yandan Wang Chenlu, akıllı telefonların gelişimi hakkında da merak edilen soruları yanıtladı. ABD yaptırımlarından dolayı yonga seti ve diğer parçalardan mahrum olan Çinli firma, bunca zorluklara rağmen akıllı telefon üretimini yavaşlatmayacak. Dahası Huawei, kendi ülkesindeki üreticiler ile ortaklık kurarak yerli yonga setlerini geliştirmeye başlayacak. Ancak bunun için nasıl bir yol izleneceği şu an için bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde elbet diğer gelişmeleri de size aktaracağız.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu