Teknoloji Haberleri

Engelli Kişiler İçin Minecraft Oynamaya Olanak Tanıyan Yazılım Geliştirildi

Bazı teknoloji şirketleri, görme engelli kişilerin Minecraft oynaması için özel bir yazılım geliştirdi. Artık göz hareketleriyle oyun oynamak mümkün...

Teknoloji dünyasında her engele bir çözüm bulmak mümkün. Zira çeşitli kuruluşlar, bunu en güzel amaçlar ile kullanarak bazı zorlukları aşmayı başardılar. Hatırlarsınız daha önce Microsoft ve birkaç kuruluş daha, görme engelli vatandaşların oyun oynamasını mümkün hale getirmişti. Şimdi ise buna benzer bir örneğe daha denk gelme fırsatı bulduk. Zira İngiltere merkezli bir yardım kuruluşu, ”Oyuncuların Minecraft’ı kendi gözleriyle oynamasına izin veren” bir yazılım geliştirdi.

Görme engellilere müjde

Birleşik Krallık’taki kar amacı gütmeyen kuruluşlardan biri olan Special Effect, engelli oyuncuların popüler Minecraft oyununu sadece gözleriyle oynamalarına yardımcı olacak bir yazılım geliştirdi. ”EyeMine” olarak adlandırılan bu ücretsiz uygulama, aşağıdaki videodan da göreceğiniz üzere harika çalışıyor.

Bahsettiğimiz bu yardım kuruluşu; engelli oyuncuların en sevdikleri oyunları ellerinden geldiğince oynamalarına yardımcı olan yazılım ve donanımlar geliştiriyor. Geçmişinde de buna benzer ürünler geliştirmeyi başardıklarını belirtelim. Örneğin doğrudan engelli toplulukla çalışarak ağız ve ses kontrollü ürünler geliştirildi. Ek olarak tek elle kullanılan denetleyiciler ve benzeri ürünlerde piyasaya sürülen bir başka yardımcı araçlar oldu.

EyeMine V2 ile Minecraft’ı gözlerle oyna

Bu haftanın başlarında EyeMine V2 yazılımını piyasaya süren yardımcı kuruluş, engelli bir vatandaşı çağırarak Minecraft oyununu test etti. Özel olarak geliştirilen EyeMine V2 yazılımı; silah kullanımını, daha doğru binaları, daha iyi bir tırmanma kontrolü ve ayarlanabilir hareket hızlarını geliştirdi. Bu iyileştirmeler, oyuncuların Minecraft’ı daha iyi ve daha kolay oynamalarına olanak tanıyor.

Şu anda ücretsiz sunulan bu yazılım, yalnızca Windows tabanlı bilgisayarlarda desteklenmekte. Kullanmak içinde mevcut bir Minecraft hesabınız ve göz takip etme ekipmanına sahip olmanız gerekir.

Sizlerde bu yardımı başlatan kuruluşun sitesine giderek uygulamayı indirebilir ve destekte bulunabilirsiniz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu