Yazılım

Eski Microsoft Edge İçin Sela Vakti! Otomatik Olarak Silinecek

2020 yılının başlarında Chromium tabanlı bir hale gelen ve kısa sürede pazarda güç kazanan Microsoft Edge, önümüzdeki günlerde daha fazla kullanıcıya hitap edebilir. 2020 Mayıs itibariyle %69.8‘lik pazar payı bulunan Chrome’un hemen arkasında yer alan Edge, %12.5‘lik bir pazar payına sahipti. Bu pay her ne kadar geçen süre boyunca değişmiş olsa da, oldukça kısa sürede pazarın ikinci tarayıcısı konumuna yükselen Edge, eski EdgeHTML tabanlı yavaş sürümünden arınmak üzere. 9 Mart 2021 tarihinde resmi desteği kesilecek olan eski Edge’in yerini, Chrome’un yeni rakibi olan Chromium tabanlı yeni Edge’in alacağını belirtelim.

Microsoft Windows 10 guvenlik guncellemesiyle eski Edge tarayicisini silecek

Eski Microsoft Edge “EdgeHTML” Tabanlıydı

Windows 10 bilgisayarlarda varsayılan tarayıcı olarak karşımıza çıkan EdgeHTML tabanlı eski Microsoft Edge , rakiplerinden fazlasıyla geri kalırken birçok kullanıcı tarafından göz ardı ediliyordu; ancak 2020 Ocak‘ında tanıtılan yeni Edge, birkaç ay içerisinde kendisine göz atan kullanıcıların birinci tarayıcısı konumuna yükseldi. Windows 10 için planlanan ve 13 Nisan tarihinde yayınlanacak olan “Salı güncellemesi“, eski Edge’i bilgisayardan kaldırırken yeni Edge’i sisteme dahil ediyor.

edge 768x249 1

Bu işlemi kullanıcının iradesine bırakmayan Microsoft, güncellemeyi yapacak olan tüm Windows 10’lu cihazlardan eski Edge’i kaldırıp yeni Edge’i kuracak  Bunun dışında GizChina’da söylenenlere göre şirket, bu işlemi sadece Windows 10’da değil, diğer sürümlerde de yapmak istiyor. Yani önümüzdeki günlerde Windows 8 ve 8.1 kullanıcıları da bu gelişmeden nasibini alabilir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu