YazılımSamsung

Galaxy A52 İlginç Bir Sorunla Karşı Karşıya!

Samsung’un orta ve giriş seviyesinde en iyi akıllı telefonları hiç şüphesiz ‘A’ serisidir. Şirket bu telefonlarını genelde fiyat/performans olarak kullanıcıya sunar ve bu yüzden de kitlesi oldukça geniş. Ancak her telefonda olabileceği gibi bu cihazlarda da bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yakın zamanlı bir rapora göre Galaxy A52 kullanıcıları HDR video oynatma ile ilgili bir takım sorunlar yaşamaya başladı.

Samsung’un bu yıl piyasaya sürdüğü A52 modeli geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Çok fazla sorunları olmayan bu telefon ne yazık ki son günlerde ilginç bir hata ile karşı karşıya kaldı.

Galaxy A52 HDR video oynatma sorunuyla karşı karşıya

Yabancı basında çıkan haberlere göre A52 için yayınlanan Haziran 2021 güvenlik güncellemesi, YouTube üzerinden HDR video oynatılmasına artık izin vermiyor.

Uygulama üzerinde her ne kadar HDR ibaresi yer alsa da kullanıcılar ekranın parlamadığı yönünde şikayetçi.

Galaxy A52 HDR

Muhtemelen bu sorun Samsung’un en son ki güncellemesinden dolayı ortaya çıktı. Ancak ortada daha tuhaf olan bir şey daha var.

Cihazın sertifikalarını kontrol etmek isteyen bir kişi DRM Info adlı uygulamayı indirdi.

Bu uygulamada A52’nin; HDR10, HDR10+, HLG ve hatta Widevine L1 sertifikasını bile desteklediği ortaya çıktı.

Ancak YouTube uygulamasının bunlara rağmen hala neden HDR video oynatmadığı bilinmiyor.

Bu duruma karşılık bazı kullanıcılar geçici bir çözüm bulduklarını belirtti. Aşağıdaki talimatlar uygulandığında sorunun giderildiği söyleniyor.

A52 HDR video oynatma sorunu giderme

  • İlk olarak geliştirici seçeneklerini açın- Ayarlar > Telefon Hakkında > Yazılım bilgileri Yapı numarasına 7 kez dokunun
  • Ardından buradan ”Donanım katmanlarını” devre dışın bırakı aktifleştirin. Hepsi bu kadar.

Eren Çekin

Henüz küçük yaşlarında teknolojiye merak salan 20'li yaşlarında genç bir adam. Okurlarına, eğlendirirken bilgi verme potansiyeline sahip olan biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu