Akıllı TelefonlarSamsung

Galaxy S21 Ultra Snapdragon 888 Ve Exynos 2100 İşlemcileriyle Karşılaştırıldı

Samsung, geçtiğimiz haftalarda vaat ettiği gibi Galaxy S21 serisini tanıttı. Farklı yonga setleri ile gelen bu telefonlar, SpeedTest G testinde karşı karşıya geldiler. Gerçekleştirilen bu test ise, Galaxy S21 Ultra modeli üzerinde yapıldı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, farklı pazarlara göre yonga seti sunma adetine devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürdüğü Galaxy S21 serisinde; Exynos 2100 ve Snapdragon 888 işlemcilere yer veren şirket, pek çok kişi tarafından tepki almıştı. Ancak bugün Galaxy S21 Ultra üzerinde yapılan işlemci testi, bütün yanılgıları az da olsa kırmayı başardı.

Galaxy S21 Ultra performans testlerinde

Samsung’un bu yıl tanıttığı en iddialı amiral gemisi Galaxy S21 Ultra, yukarıda da dediğimiz gibi farklı pazarlara göre iki çeşit yonga seti ile donatıldı. Koreli üretici Avrupa ülkelerinde kendi geliştirdiği Exynos 2100’e yer verirken, Asya ülkelerinde ise yılın trendi olacak Snapdragon 888’e yer veriyor. Ön yargıyla yaklaşan kişilere göre Exynos 2100’e sahip Galaxy S21 Ultra modelinin, satın alınmaması tavsiye ediliyor. Ancak bugün yapılan performans testlerinde tüm algılara ”tokat” gibi bir cevap geldi. Zira Samsung’un ”kötü” diye hitap edilen Exynos 2100 yonga setinin, Snapdragon 888 ile karşılaştırılacak kadar güçlü olduğu kanıtlanıyor. Hatta bazı noktalarda Snapdragon 888’den bile daha avantajlı.

Galaxy S21 Ultra

Exynos 2100 CPU testinde Snapdragon 888’i yeniyor

Samsung’un Exynos 2100 yonga seti, CPU benchmark testlerinde Snapdragon 888’i mağlup etmeyi başarıyor. Ancak daha zorlu olan ”hibrit” test projesinde ise işler değişiyor. Zira Snapdragon 888, en zorlu olan hibrit testte Exynos 2100’ü geçmeyi başarıyor.

Bildiğiniz üzere Snapdragon 888’de Adreno 660 GPU’ya yer veriliyor. Fakat bir diğer rakibi Exynos 2100’de ise, Mali-G78 grafik mimarisi kullanılıyor.

Genel anlamda baktığımız zaman bu testlerde gözle görülecek kadar fark yok. Yani Snapdragon 888’li S21 modeli almadığınız için üzülmek biraz mantıksız. Çünkü Samsung’un bu yeni geliştirmiş olduğu yonga seti, ezeli rakibiyle kafa kafaya mücadele ediyor ve tüm algıları da ortadan kaldırıyor.

Samsung AMD ortaklığında GPU geliştiriyor

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, eğer AMD ile ortaklaşa geliştirdiği yeni nesil GPU’yu piyasaya sürerse, Qualcomm’un tahtının sallanacağını da belirtmek isteriz. Bakalım ileri ki günlerde dev üretici nasıl bir yol izleyecek? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu