Teknoloji Haberleri

Galaxy Watch 4 ve Galaxy Active 3 Kan Şekerinizi Ölçebilecek

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, akıllı telefonlarında gösterdiği başarıyı giyilebilir ürünlerinde de göstermeyi başarıyor. Dev üretici yakın zamanda akıllı saat kategorisine yeni ürünler eklemeyi planlıyor. Galaxy Watch 4 ve Galaxy Active 3 olarak adlandırılacak olan bu saatler, insan sağlığını önemli ölçüde düşünen harika bir özelliğe sahip olacak.

Galaxy Watch 4 ve Active 3 kan şekerini belirleyebilecek

Yabancı medyadan gelen raporlara göre Samsung, yaklaşmakta olan saatlerinin en az birinde kan şekerini belirleyen bir mekanizmaya yer verecek. Yani parmağınızı delmeden kan şekerini belirlemeniz artık mümkün olacak.

Apple Watch 7’de destekleyecek

Sadece Samsung’la da kalmıyor. Aynı zamanda aynı özelliğin, Apple’ın Watch 7 serisine geleceği de söylentiler arasında yer alıyor. Elbette bu tür giyilebilir ürünler, diyabet hastaları için vazgeçilmez bir çözüm olacak.

Entüstri kaynakları, Samsung’nun yaklaşmakta olan akıllı saatlerinin teknik özelliklerini henüz tam olarak açıklamadı. Ancak geçmişteki durumları göz önünde bulundurduğumuz zaman bu işlevin çalışması için, Raman spektroskopisi olarak bilinen bir teknolojiden yararlanılabilir.

Peki Raman spektroskopisi nasıl çalışır?

Layman’ın terimleriyle Raman spektroskopisine dayanan bir sensör, kimyasal bileşimleri tanımlamak için lazerlerden yararlanır. Bu teknoloji sayesinde de kullanıcıların parmaklarının ucu delinmeden, kan şekerini doğru ve güvenli bir şekilde ölçebilirler.

Samsung’un harika özelliklere sahip olması beklenen bu akıllı saatleri, muhtemelen bir sonraki ”Unpacked” etkinliğinde resmiyet kazanacak. Ancak saatlerin kullanıcıya ne zaman ulaşacağına dair henüz net bir bilgi yok.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu