Akıllı TelefonlarSamsung

Galaxy Z Fold 3 Sağlık Konusunda Büyük Atılım Yapacak

Samsung'un piyasaya sürmeye hazırlandığı Galaxy Z Fold 3 modeli, ilk kez kan basıncını ölçebilecek

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, yeni nesil katlanabilir telefonları için çalışmalarına devam ediyor. Şirket birkaç ay sonra karşımıza Galaxy Z Fold 3 modeliyle çıkacak. Bu telefon hakkında sızıntılar sıklığını arttırırken, şimdi bir yenisi daha ortaya çıktı.

Galaxy Z Fold 3 kan basıncı ölçebilecek

LetsGoDigital sitesinin yeni bir haberi, Samsung’un Galaxy Z Fold 3 için çok önemli bir patent aldığını gösteriyor. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında başvurusu yapılan bu patent; katlanır ekranlı telefonların biyolojik tahminlerde bulunacağını gösteriyor.

Konuya biraz daha açıklık getirecek olursak Samsung, almış olduğu bu patent ile kan basıncını ölçebilecek. Tabii bunun içinde ekran altına biyometrik sensörler yerleştirecek.

Galaxy Z Fold 3
Galaxy Z Fold 3 ekran altı biyometrik sensörlere sahip olacak

Yukarıdaki görsel cihazın kan basıncını nasıl ölçeceğini tüm açıklığıyla gösteriyor. Kullanıcı katlanabilir ekranlı Z Fold 3’ün üzerine işaret parmağını koyacak. Ardından cihaz, ekrana verilen tepkimeyi biyometrik sensörlere ileterek kan basıncının sonucunu rapor edecek.

Ancak Samsung bu özelliği bir işlev ile sınırlamayacak. Ek olarak; aort basıncı dalga formu, yorgunluk indeksi ve vasküler yaş gibi ölçümlerde yapmaya izin verecek. Tabii tüm bunlar için şirket yeni yazılımlarda test edecek. Örneğin kullanıcının kilosu, boyu, BMI indeksi gibi raporları da dikkate alacak. Ayrıca ortam sıcaklığını da yine yazılım sayesinde tespit edebilecek.

Şu anda bu özelliğin patenti yeni onaylandı. Eğer aksilik olmaz ise Koreli üretici, Galaxy Z Fold 3 ile bu özelliği hayta geçirecektir.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu