Akıllı TelefonlarYazılım

Google Android Telefonlarda Kalp Ve Solunum Hızınızı Ölçebilecek!

Bugün ortaya çıkan bir habere göre Google Android telefonlarında kalp ve solunum hızını ölçebileceği yeni bir yazılım geliştiriyor.

Teknolojinin gelişmesi, sağlık açısından çok önemli bir rol oynuyor. Artık yeni nesil ürünler, hayat kurtaracak dereceye kadar geldi diyebiliriz. Örneğin Apple Watch, kalp krizi geçiren sahibi için acil durum bildirimi göndermişti. Bu ve bunun gibi çeşitli örnekleri arttırabiliriz. Zira teknoloji şirketleri, artık kullanıcı dostu ürünler geliştirerek insanlık içinde faydalı bir adım atıyor. Şimdi ise bunun bir başka örneği de, Google cephesinde görülecek. Zira arama devi, Android telefonlar için büyük bir yeniliğe hazırlanıyor.

Google Android telefonlarda kalp hızını ölçebilecek

ABD’li teknoloji devi Google; hem Apple’ın fitness teknolojisi ile rekabet edeceği, hem de sağlık açısından doğru bir hamle yapacağı yeni bir özellik üzerine çalışıyor. Gelen bilgilere göre arama devi Google Android telefonlarda solunum ve kalp atış hızlarını ölçmeye olanak tanıyan yeni bir özelliği test etmeye başladı.

Peki nasıl ölçecek?

Konu oldukça basit ve anlaşılabilir. Yeni özellikle birlikte Google Android cihazların ön kamerasını kullanarak kalp ve solunum hızınızı ölçebilecek. Normal şartlarda bu tür işlemleri gerçekleştiren cihazlarda ek bir sensör olması gerekir. Ancak Google, geliştirdiği yazılım ile bu işi kısayoldan çözecek ve herhangi bir ek sensöre ihtiyaç duymayacak. Telefonlarınızın ön kamerası sayesinde kolayca kalp atış ve solunum hızını ölçmek artık mümkün olacak. Şirketin geliştirmiş olduğu bu yazılım, göğüsün hareketlerini algılayarak ölçüm yapacak.

Google Android

Özellik ne zaman sunulacak?

Google’ın geliştirmiş olduğu bu özellik, önümüzdeki ay şirketin egzersiz ve fitness uygulaması olan ”Google Fit’e” gelecek. Tabii bundan ilk yararlanacak akıllı telefonlarda, her zaman olduğu gibi yine şirketin kendi Pixel modelleri olacak. Daha sonra ise kademe kademe diğer Android cihazlara ulaşacak.

 

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu