Teknoloji HaberleriYazılım

Google Chrome Tarayıcısı Yeni Güncellemeyle Çok Seveceğiniz Bir Özelliğe Kavuştu

Google Chrome tarayıcısı, 89.sürümüyle birlikte merakla beklenen alt yazı özelliğine resmen kavuştu

Dünyanın en popüler web tarayıcısı olan Google Chrome, sürekli olarak güncelleniyor ve çeşitli yeniliklere kavuşuyor. Özellikle son zamanlarda performans ile ilgili iyileştirmeler yapan Google, Chrome 89 ile tarayıcısının bellek tüketimini önemli ölçüde düşürdü. Ancak sadece iyileştirmelerle yetinmedi. Aynı zamanda merakla beklenen bir özelliği de yeni güncellemeyle tarayıcıya ekledi.

Google Chrome Alt Yazı Özelliğine Kavuştu

Gerçek zamanlı altyazılar, bir önceki Google I/O etkinliğinde resmi olarak şirket tarafından duyuruldu. Bu özellik, Google’ın açıklamalarına göre ses ve videolar için eşzamanlı olarak altyazılar tanımlıyor. Ancak şirket, böylesine güzel bir özelliği çok uzun aradan sonra etkin hale getiriyor. Zira son yayınlanan Chrome 89 sürümü, merakla beklenen canlı altyazı özelliğinin kilidini açıyor.

Eğer sizlerde Google Chrome 89 sürümünü kullanıyorsanız, artık eşzamanlı altyazılar özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey; ”Ayarlar- Gelişmiş-Erişilebilirlik” ayarlarına gidip ”Canlı Altyazı” özelliğini aktif edebilirsiniz.

Google Chrome

Eğer Google Chrome tarayıcınızdan ”Canlı Altyazı” işlevini etkin hale getirdiyseniz, otomatik olarak bazı ses dosyaları inecektir. Bu yazılar indirildikten sonra video ve seslerin altında otomatik olarak eşzamanlı altyazılar çıkacaktır.

Kısıtlı Dil Seçeneği

Google’ın sunmuş olduğu bu yeni özellik, ne yazık ki şu anda tüm dilleri desteklemiyor. Sadece İngilizce dil için desteği var. Ancak önümüzdeki günlerde Türkçe de olmak üzere birçok dil desteği gelecektir diye umut ediyoruz.

Yeni altyazılar özelliğini sizler nasıl buldunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu