Güncel HaberlerAkıllı TelefonlarTeknoloji Haberleri

Google, Chrome Yüzünden 5 Milyon Tazminatla Karşı Karşıya

Arama devi Google, Chrome tarayıcısından kaynaklanan gizlilik sorunları nedeniyle 5 milyon tazminatla karşı karşıya.

ABD’li teknoloji devi Google, kısa süre önce Chrome tarayıcısı yüzünden mahkemelik oldu. Popüler tarayıcısı ile gizlilik sorunlarıyla gündemde olan dev şirket, ABD’nin California’daki bir mahkemesinde kullanıcıların gizliliklerini takip etmekten dolayı yargılandı.

Google, Chrome Tarayıcısı Yüzünden Mahkemelik Oldu

ABD’deki mahkemeye göre Google, Chrome tarayıcısında kullanıcıların gizli modda gezinirken ki davranışlarını takip ediyor ve bilgi topluyor. Bu takip işlemini; Analytics, AdManager ve diğer eklentileri ile yapan şirket, şu anda toplu olarak açılmış büyük bir dava ile karşı karşıya. Ancak bu sefer ki rakamlar ciddi anlamda büyük.

5 Milyon Dolar Tazminat Bekleniyor

Bloomberg News’ten gelen bilgilere göre ABD mahkemesi, Cuma günü Google’a 5 milyon dolarlık bir tazminat cezası verebilir. Buna ek olarak mahkeme, etkilenen kullanıcılar için kişi başı 5.000 dolar tazminat ödenmesini de kabul görebilir. Eğer bu kullanıcı sayısı 5 milyona kadar ulaşırsa ABD’li teknoloji devini ciddi anlamda büyük cezalar bekliyor olacak.

İtiraz Edildi Ama…

Yabancı medyada ortaya çıkan bir haber, Google’ın dava talebini reddetmek istediğini, ancak ” kullanıcıların gizli moddayken verilerini izleyip ve bu kişilere verileri izlediğini gösteren bir bildirim yollamadığı için, yargıç tarafından reddedildiğini” gösteriyor

Google Chrome

Yukarıda da gördüğünüz gibi Google, yargılanmasının ardından Chrome kullanan kişilerin tümüne ”verilerin izlendiğini” gösteren bir bildirim yayınlamaya başladı. Ancak şu an yapılan hareket eğer daha önce yapılsaydı belki de mahkeme bu kadar uzamayacaktı. Bakalım cuma günü 5 milyonluk tazminat kararlaştırılacak mı? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu