Rehberler

Google Haritalar Uydu Görünümü Nasıl Açılır?

Google’ın mobilde çok fazla uygulaması yer alıyor. İnsanların tüm ihtiyaçlarını gideren bu uygulamalar, milyonlarca da indirmeye sahip. Örneğin bunların arasında yer alan Google News ile, gündelik haberleri en güncel şekilde takip etmeniz mümkün. Öte yandan Play Store ile sınırsızca uygulama indirebiliyorsunuz. Daha da yararlısından bahsedecek olursak Google Haritalar ile, arayıp da bulamadığınız bir konumu en rahat şekilde bulabiliyorsunuz. İşte bizlerde bugün size Google Haritalar uygulamasının yararlı bir özelliği hakkında bilgi vereceğiz.

Google Haritalar Uydu Görünümü Nasıl Açılır?

Pek çok güncellemeleriyle zengin yeteneklere kavuşan ”Haritalar” uygulaması, ilk çıktığı zamanlardan beri ”uydu görünümü” adlı özelliğe sahip. Peki bu harika özelliği iOS ve Android tabanlı cihazlarımızda nasıl açabiliriz?

Öncelikle uydu görünümünün ne olduğunu açıklayalım. ”Uydu Görünümü”, Google Haritaların piyasaya çıkmasından beri  var olan bir hizmettir. Konsepti oldukça basit. Herhangi bir konumu seçerek, gerçek dünyanın yukarıdan aşağıya bir görünüm kazanmasını elde ediyorsunuz. İşte bizde bugün ki yazımızda Android ve iOS cihazlarınızda bunu nasıl aktif hale getireceğinizi açıklayacağız.

İnternet Paketine Güvenen Gelsin

Haritalar uygulamanızda ”uydu görünümünü” kullanmanız için bolca internete sahip olmalısınız. Zira uygulama içerisinde yer alan bu özellik, ”Minimalist” görünüme nazaran çok daha fazla veri kullanıyor. Ayrıca bunu açtığınız uydu görünümü, adım adım navigasyon sırasında da etkinleştirilecektir. Bu yüzden internet paketiniz bol ise bu işlemi yapmanızı öneriyoruz. Hadi gelin başlayalım;

Varsayılan olarak uydu görünümünü etkinleştirme işlemi, Android ve iPhone’da biraz farklı. Ama merak etmeyin her ikisinde de işlemler oldukça kolay. Öncelikle Android telefonlardan başlayalım. Hazır mısınız?

  • İlk olarak Android telefonunuzdan ya da tabletinizden ”Haritalar” uygulamasına giriş yapın. Ardından sağ üst köşede profilinizi göreceksiniz. İşte oraya tıklayın.

Google Haritalar

  • Profilinizi seçtikten sonra ”Ayarlar’a” tıklayın,

Google Haritalar

  • Son olarak aşağı doğru kaydırın ve ”Haritaları Uydu Görünümünde Başlat” anahtarını aktif edin.

Google Haritalar

İşte Android cihazlarda bu işlemi yapmak gördüğünüz gibi çok basit. Artık Haritalar uygulamanızı açtığınızda direkt olarak uydu görünümünde başlayacaktır. Şimdi gelin iOS tabanlı cihazlar için bu özelliğin nasıl açıldığına bakalım.

iPhone ve iPad için Google Haritalar’da işlerin boyutu biraz daha farklı.

  • Öncelikle iOS tabanlı Apple cihazınızdan uygulamaya giriş yapın ve sağ üst köşedeki katmanlar ögesine dokunun

Google Haritalar

  • Katmanları seçtikten sonra ”Harita Tipi” bölümünden ”Uydu”yu seçin,

Google Haritalar

İşte hepsi bu kadar. Artık uygulamaya giriş yaptıktan sonra konumları varsayılan olarak uydu modunda göreceksiniz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu