Akıllı Telefonlar

Google Pixel 5a Android 12 Kodlarında Görüldü

Google'ın bu yıl piyasaya süreceği yeni telefonu Google Pixel 5a, işlemci ve diğer teknik detaylarıyla sızdırıldı. İşte telefonun özellikleri.

Çip sıkıntısından dolayı iptal edilecek denen Google Pixel 5a, bugün işlemcisiyle birlikte gün yüzüne çıktı. Cihaz, Android 12 üçüncü beta sürümünde işlemcisiyle görüldü.

Yabancı kaynaklara göre ABD’li teknoloji devi, bu sene yeni bir Pixel modelini kesin olarak çıkaracak. Şimdi Android 12 sürümünde tespit edilen kodlar, Google Pixel 5a hakkında bilgiler sunuyor. Dilerseniz gelin, beklenen özelliklere biraz yakından göz atalım;

Google Pixel 5a Snapdragon 765G işlemciyle donatılacak

Google’ın yeni akıllı telefonu, bu yılın sonlarına doğru resmi olarak tanıtılacak. Cihazın özelliklerinden bahsedecek olursak Pixel 5a, Snapdragon 765G yonga setiyle güçlendirilecek. Zira Android 12 kodlarında çıkan ”Barbet” ismi, telefonun Snapdragon 765G ile donatılacağını ortaya koyuyor.

Öte yandan Pixel 5a’nın tasarımını gösteren resimlerde ortaya çıktı. Bu bağlamda Google’ın yeni akıllı telefonu, geçen yıl piyasaya sürülen Pixel 4a 5G ile benzerlik gösterecek. İşlemci tarafında da her iki model SD765G ile desteklenecek.

Google Pixel 5a
Google Pixel 5a

Daha önceki raporlara göre Google Pixel 5a; 156.2 x 73.2 x 8.8 mm boyutlarında, 6.2 inçlik  OLED ekranla gelecek. Düz tasarımda olması beklenen ekran, ayrıca ince çerçeveler ve alt tarafında bir çene yapısıyla karşımıza çıkacak.

Kamera olarak ise Pixel 5a’nın, çift lens ile donatılması bekleniyor. Lakin sensörler hakkında bir bilgi bulunmuyor. Cihazın sadece  bir adet flaş ve  faz algılama otofokus lens ile donatılacağı iddia ediliyor. Tabii bu zamanla netlik kazanacaktır.

Tüm bunlara ek olarak Google’ın yeni Pixel modeli, 3.5 mm kulaklık girişine sahip olacak. Type-C’ye yer vermeyen Google, Pixe 5a’da standart girişi bulunduracak. Öte yandan cihazda ekran üzeri parmak izi tarayıcı da maalesef bulunmayacak. Raporlara göre bu telefon, arka tarafa yerleştirilmiş parmak izi tarayıcıyla gelecek. Bu konuda Google’ın biraz geride kaldığını söyleyebiliriz. Zira diğer rakipler orta seviye telefonlarında bile ekran üzeri parmak izine yer verirken, Pixel 5a‘nın arka tarafta parmak izi tarayıcıyla gelmesi tepkilere neden olacaktır.

Şu anda yeni Pixel modeli hakkında öne çıkan bilgiler bu kadar. Yıl sonuna kadar tanıtılması beklenen bu telefon, belki de Pixel serisinin son modeli olacaktır. Bakalım  Google nasıl bir yol izleyecek? Bekleyip görelim.

Eray Bektaş

Teknoloji meraklısı, genç bir editör. Bayılana kadar yemek onun felsefesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu