Güncel Haberler

Google’dan Yıllar Sonra Üzen ”Google Fotoğraflar” Açıklaması

Google’ın yetkili isimlerinden biri, popüler fotoğraf uygulaması Google Fotoğraflar hakkında üzen bir açıklama yaptı. 


Hemen hemen hepimizin kullandığı Google Fotoğraflar uygulaması, yıllardır ücretsiz bir şekilde yedekleme hizmeti veriyor. Google, sunmuş olduğu bu uygulama ile; kullanıcıların fotoğrafları yüksek kaliteli ve ücretsiz olarak Google Drive’a yedeklemelerini sağlıyor. Ancak sıkça kullandığımız bu yedekleme işlevinde, yıllar sonra herkesi üzen bir detay ortaya çıktı.

Google Fotoğraflar Yüksek Kaliteli Yedekleme İçin Üzen Açıklama

Google yetkililerinden Anil Sabharwal, geçmiş yıllarda ”Yüksek Kaliteli” yedekleme işlevinin, görsel kalite bakımından neredeyse orijinal ile aynı derecede olacağı sözünü vermişti. Yani kullanıcıların ”Yüksek Kalitede” yedeklediği fotoğraflar, güya orijinali ile birebir aynı kalitede olacaktı. Ancak bugün ortaya çıkan bir detay, tüm bu umut veren açıklamaların meğerse vaat edildiği gibi olmadığını açıklığa kavuşturdu.

Google, kendi Fotoğraflar uygulamasını kullanan kişilere bugün yeni bir e-posta gönderdi. Yeni gelişmiş düzenleme özelliğini tanıtmak için gönderilen bu e-postada şirket, ”Yüksek Kaliteden Orijinal Kaliteye” geçmelerini de  öneren kısa bir metine yer verdi. Aksi taktirde fotoğrafların zarar göreceğini kullanıcılarına bu şekilde bildirdi.

Orijinal kalitedeki fotoğraflar, en fazla ayrıntıyı korur ve fotoğrafları yaklaştırırken ve kırparken pikselleşmeyi azaltmaya olanak tanır. İşte Google’da, bu kalitenin ücretsiz olarak korunması için kullanıcıları yüksek kalitede yedekleme işlevine teşvik ediyordu. Fakat bugün ki gönderilen posta ile, bu işlevin vaat edildiği kadar olmadığını istemeden açıklamış oldu.

İşte bu durumdan müzdarip olan kullanıcılarda, birkaç deneme yanılma yoluyla yüksek ve orijinal kalitedeki fotoğrafları karşılaştırdılar. Sonuç aşağıda da görebileceğiniz gibi içler acısı…

Google Fotoğraflar
                                                      Orijinal ve Yüksek Kaliteli Fotoğraf

Gördüğünüz gibi orijinal ve yüksek kalitedeki fotoğraf arasındaki her şey ortada. Yani 5 yıla yakında kullanımda olan bu özellik, ne yazık ki insanlara vaat edildiği gibi değilmiş. Bu bağlamda yaklaşık 1 milyar kullanıcının en sevdiği fotoğraflar da, boşa gitmiş oldu.

Şimdi de Ücretli Abonelik Zamanı Geliyor

Bunca zaman insanlara sınırsız ve yüksek kalitedeki yedekleme işlevi sunduğunu söyleyen Google, bir de yetmezmiş gibi yakında ücretsiz abonelik başlatacak. Şirketin geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamaya göre kullanıcılar artık, Google’ın sınırsız ve ücretsiz fotoğraf yedekleme işlevinden yararlanamayacak.

1 Haziran 2021 tarihinden itibaren herkes, 15GB kotayı aştıktan sonra ücret ödemek zorunda kalacaklar. Yani artık yola ücretli ve orijinal kalitedeki fotoğraflar ile devam edilecek.

Peki sizler Google Fotoğraflar hakkında ne düşünüyorsunuz? Google’ın yapmış olduğu bu davranış etik mi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu