HuaweiYazılım

Güle Güle Android! Hoş Geldin HarmanyOS! Huawei Yeni İşletim Sistemine Resmen Geçiyor

Huawei yeni işletim sistemine geçmek için artık gün saymaya başladı. Son günlerde bazı cihazlarında HarmanyOS’u test eden Çinli üretici, çıkan haberlere göre akıllı telefonlarını bu sisteme geçirmeye çok yakın.

ABD yaptırımlarından dolayı Google lisanları iptal edilen Huawei, geçtiğimiz yıl kolları sıvadı ve HongmangOS 2.0 (HarmanyOS) adındaki işletim sistemini tanıttı. Kısa sürede kendi ekosistemini kuran Huawei, ayrıca bu işletim sisteminde kullanılacak olan HMS servislerini de geliştirdi. HMS servisleri, Google’dan tanıdığımız GMS servislerinin yerini alacak hizmetlerdir.

HarmanyOS kodları EMUI 11’in içinde Görüldü

Daha önce Huawei Tüketici Yazılım  Başkanı, HongmanOS’un 2021 yılında akıllı telefonlara geleceğini belirtmişti. Şu anda akıllı TV’lerde kullanılan bu işletim sistemi, bazı cep telefonları içinde beta olarak test edilmeye başladı. Yani bu sene desteklenen tüm modeller HongmangOS’a geçecektir. Ancak şimdi EMUI 11 arayüzünde çok önemli bir çekirdek kodlarına denk gelindi.

Bugün bazı Çinli kaynaklar, EMUI 11.1 sürümünün içerisinde HarmanyOS çekirdeğinin olduğunu keşfettiler. Bu kaynağa göre Huawei’nin yeni işletim sistemi, en geç Şubat ayı sonu ya da Mart ayı başında telefonlara ulaşmaya başlayacaktır.

HarmanyOS

Şu anda 37 Huawei modeli, EMUI 11 güncellemesine kavuşmuş durumda. Yani şirketin bu aşamadan sonra ki işi, tamamen yeni HarmanyOS işletim sistemi olacaktır. Zira yukarıdaki örnekte de bunun, çok uzakta olmadığını bir kez görmüş olduk.

Huawei’nin yeni işletim sistemi; P40, P40 Pro, Mate 30, Mate 30 Pro ve MatePad Pro modellerine beta olarak ulaşmış durumda. Ancak Şubat ayı sonu ya da Mart ayı başında daha fazla cihaza da ulaşacaktır. Böylece Huawei’nin Android defteri tamamen kapanacak.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu