Akıllı TelefonlarRedmiXiaomi

Hangi Xiaomi Cihazı Kaç Yıl Güncelleme Alacak? Kapsamlı

Özellikle MIUI güncellemeleri konusunda oldukça başarılı bir firma olan Xiaomi, aynı başarıyı özellikle Redmi adı altında tanıttığı telefonların Android güncellemelerinde sağlayamıyor. Piyasaya yüksek donanımlı ve bir o kadar da uygun fiyatlı telefonlar sürmeyi misyon edinen üreticinin yazılım tarafı yıllardır göze hoş gelse de, birçok hatayı içerisinde barındırıyor. Bu da insanların Xiaomi’ye bakış açısını fazlasıyla etkiliyor. Yazılım tarafındaki bu sıkıntılı süreç, ne kadar daha sürecek bilinmezken; ülkemizde milyonlara ulaşan Xiaomi’nin telefonlara kaç yıl güncelleme desteği sunduğu merak konusu oluyor. Hangi Xiaomi cihaz kaç yıl güncelleme alacak? Gelin bakalım.

Şirketin uyguladığı kalite-fiyat politikası, karşımıza sayısız cihaz ve iki markayı çıkardı; Redmi ve Xiaomi. İlk zamanlarda Redmi, Xiaomi’nin bir serisi olarak bizleri karşılamıştı. Yani birkaç yıl önceye kadar üst seviye ve kısmen daha pahalı cihazlar Xiaomi Mi serisinde, daha düşük seviye ve kısmen daha ucuz cihazlar ise Xiaomi Redmi serisinde yer alıyordu. Ancak 2019 yılında alınan bir karar, Redmi serisini bir marka haline getirip Xiaomi’ye “alt marka” olarak bağladı.

Logo Xiaomi

Bu süreçte ülkemizde popüler hale gelen Xiaomi, sevilen modellerini bir bir arttırdı. Nihayetinde özellikle Redmi, Türkiye pazarında çok sevilen modelleri üretmeye başladı. Bu telefonların sevilme sebebi uygun fiyata başarılı donanım sunmasıydı.

Peki Xiaomi ve Redmi Modelleri Kaç Güncelleme Alıyor?

Yukarıda da hakkında bilgiler verdiğimiz bu ayrı gözüken “iki bir” firma, fiyat tarafında olduğu gibi yazılım tarafında da farklılık gösteriyor. En azından güncelleme açısından baktığımızda.

Öyle ki daha pahalı ve daha üst seviye olan Xiaomi bünyesindeki -ki özellikle Mi serisi- telefonlar diğer Android’ler gibi 2 büyük Android güncellemesi alıyor. Yani Xiaomi Mi serisi bir telefonunuz varsa, telefonun çıkış yaptığı Android sürümünden sonra en fazla iki Android güncellemesi alabilirsiniz.

Xiaomi redmi logo

MIUI güncellemeleri konusu ise elbette daha iç açıcı. Net bir sayı burada bizleri karşılamasa da eski modellere bakarak fikir sahibi olabiliriz.

  • Xiaomi Mi 4 = Android 4.4.3 tabanlı MIUI 6.5’den Android 6.0.1 tabanlı olmak şartıyla MIUI 10’a (2 büyük Android güncellemesi ve 4 büyük MIUI güncellemesi)
  • Xiaomi Mi 5 = Android 6.0 tabanlı MIUI 7’den Android 8.1 Oreo tabanlı olmak şartıyla MIUI 10’a (2 büyük Android güncellemesi ve 3 büyük MIUI güncellemesi)
  • Xiaomi Mi 5s = Android 6.0 tabanlı MIUI 7’den Android 8.1 Oreo tabanlı olmak şartıyla MIUI 11’e (2 büyük Android güncellemesi ve 4 büyük MIUI güncellemesi)

Redmi serisine geldiğimiz zamansa 1 büyük Android güncellemesi ve 3 büyük MIUI güncellemesini görüyoruz. (İstisnalar hariç.)

  • Redmi Note 4/4X = Android 6.0 tabanlı MIUI 8’den Android 7.0 tabanlı olmak şartıyla MIUI 11’e
  • Redmi Note 6 Pro = Android 7.0 tabanlı MIUI 9’dan Android 8.1 tabanlı olmak şartıyla MIUI 12’ye
  • Redmi Note 7 = Android 9.0 tabanlı MIUI 10’dan Android 10 tabanlı olmak şartıyla MIUI 12’ye

Ayrıca Redmi’nin çok satan Note 8 serisi 2 büyük Android güncellemesi alacak.

Yunus Çakır

Teknolojiyi hayatının merkezine alan liseli bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu