HuaweiYazılım

HarmanyOS İle Gelecek İlk Telefon Belli Oldu

Merakla beklenen HarmanyOS için nefesler artık tutuldu. İşte yeni işletim sistemi ile kutudan çıkacak ilk modellerden biri...

ABD yasaklarından sonra yeni bir ekosistem kurmaya karar veren Huawei, HarmanyOS işletim sistemini geliştirdi ve geçtiğimiz yılda bunu resmi olarak duyurdu. Normal şartlarda sadece akıllı ev ve diğer teknolojik ürünler için planlanan bu işletim sistemi, Google lisanslarının iptal edilmesinden sonra yörüngesini mobil ürünlere çevirmek zorunda kaldı. Yani Huawei telefonlarının güncelleme olarak bir sonraki durağı yeni işletim sistemi  HongmangOS (Çince ismi) olacak.

HarmanyOS Çıkmaya Çok Yakın

Çinli kaynaklardan gelen son haberlere göre Huawei, HarmanyOS’un 2. beta testlerini de tamamlayarak artık üçüncü sürüme geçmeye başladı. Sadece bununla da bitmiyor. Aynı kaynağın iddialarına göre Huawei P50 serisi, HarmanyOS’un önceden yüklenmiş ilk modelleri olarak gelecek.

HarmanyOSHarmanyOS

Huawei’nin yeni işletim sistemini çalıştıran ilk modeli elbette yalnızca P50 serisi olmayacak. Bunun dışında diğer amiral gemisi modellerde P50 ile birlikte aynı grupta yer alacak. Ancak burada ilgimizi çeken asıl şey, P50 serisinin Android’i hiç almadan direkt olarak HarmanyOS’a geçmesidir. Yani şirketin yeni amiral gemisi, kutudan direkt olarak HongmangOS ile çıkacak.

Yeni İşletim Sistemi Nisan’da Geliyor

Huawei’nin yeni işletim sistemine toplu geçişi Nisan ayında başlıyor. Şirket bu güncellemeyi, üst düzey modellerinin öncülüğünde resmi olarak dağıtıma çıkaracak. Diğer modellere de ortalama yıl sonuna kadar kademe kademe gelecek.

Huawei, yeni işletim sistemini neredeyse tüm akıllı cihazları için getirecek. 300 ila 400 milyon arasında hedef belirleyen Çinli üretici, hedeflediği rakama yıl sonuna kadar ulaşacağını belirtiyor. Bu süreç sonrasında ise Huawei, Android ile bağlantısını tamamen koparacak ve kendi ekosisteminde faaliyetlerini yürütmeye devam edecek.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu