HuaweiYazılım

HarmanyOS Resmen Geliyor! İşte Çıkış Tarihi ve Dahası

Huawei cihazlar için gelecek ve Android’in yerini alacak olan HarmanyOS, çıkış tarihi ve birkaç detayı ile sızdırıldı.


Android ekosisteminin en iyi şirketlerinden biri olan Huawei, ABD yaptırımlarından dolayı Avrupa ülkelerinde resmen çöküşe geçti. Google ile lisansları iptal edilen üretici, yediği bu darbe yüzünden ekosistemini tamamen değiştirme kararı aldı. Bildiğiniz üzere Huawei, Android işletim sistemine alternatif olarak yeni HarmanyOS işletim sistemini geliştirdi. İşte kullanıcıların merakla beklediği bu işletim sistemi, çıkış tarihi ve alacak modellerinden bazılarıyla ortaya çıktı.

HarmanyOS Geliyor

22 Şubat tarihinde yeni nesil katlanabilir telefonu Mate X2’yi tanıtan Huawei, bu telefonun lansmanında HarmanyOS işletim sistemine de değinmeyi unutmadı. Şirketin tüketici CEO’su Yu Chengdong, basına yaptığı açıklamalar ile yeni işletim sistemiyle ilgili merak edilen soruları cevapladı.

Huawei CEO’sunun açıklamalarına göre HarmanyOS işletim sistemi, Nisan ayından itibaren cihazlara ulaşmaya başlayacak. Başta Huawei amiral gemilerine gelecek olan bu güncelleme, ilk olarak da şirketin yeni katlanabilir Mate X2 modelinde siftahını yapacak.

HarmanyOS

Son birkaç haftadır EMUI ve HongmangOS ile ilgili çok fazla iddia ortaya atılıyor. Güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre Huawei, EMUI arayüzünün sürüm yükseltmelerini durduracak ve EMUI 11.1’i de iptal edecek. Bununla birlikte desteklenen tüm cihazlar, direkt olarak HarmanyOS’a geçiş yapacak.

Çinli üretici, yaptığı açıklamalarda mevcut kullanıcılar için ellerinden gelen her şeyi yapacağını söylüyor. Hatta Nisan ayından itibaren de yeni işletim sistemine geçişe resmen başlayacak. Başta Mate20,Mate X, Honor 20/V20 serisi ve M6 tabletler olmak üzere pek çok cihaz, bir sonraki EMUI sürümünü atlayarak doğrudan HongmangOS’a geçecek.

Öte yandan bazı Honor modelleri de bu güncellemeyi alacak. Her ne kadar iki şirketin bağ kopmuş olsa da, mevcut Honor modellerinden bazıları yeni işletim sistemini deneyimleyebilecek.

Huawei’nin bu yeni işletim sistemi; cep telefonları, akıllı saatler, büyük ekranlar ve diğer cihazlarda kullanılabilen gelişmiş bir sistemdir. İlk olarak akıllı TV’lere sunulan HarmanyOS, Nisan ayından itibaren de akıllı telefonlara resmi olarak sunulmaya başlayacak.

Bakalım Çinli üretici yeni ekosistemiyle başarılı olabilecek mi? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu