YazılımAkıllı TelefonlarHuawei

Harmony OS ve EMUI 11 Karşılaştırıldı (Video)

Huawei'nin yakında desteklenen modellere sunacağı Harmony OS, bugün EMUI 11 ile karşılaştırıldı. İşte iki işletim sistemi arasındaki farklar.

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD yaptırımlarından dolayı uzun süredir zorluklar yaşıyor. Şirketin özellikle Android lisanslarının iptal edilmesi, Global pazarlarda çok fazla müşteri kaybetmesine neden oldu. Ancak Huawei emin adımlarda yürümeye devam etti ve Harmony OS işletim sistemini piyasaya sürdü. Bu işletim sistemi Android’in ve EMUI 11 arayüzünün yerini alacak.

Birkaç ay içinde desteklenen tüm modellere gelmesi beklenen Harmony OS, piyasaya sürülmeye yakın bir tarihte EMUI 11 ile karşılaştırıldı. Bu kısa karşılaştırmanın videosu da Çin’in sosyal ağ Weibo’da paylaşıldı.

Harmony OS ve EMUI 11 yan yana

Şu anda beta aşamasında olan Harmony OS işletim sistemi, şirketin mevcut EMUI 11 arayüzüle karşılaştırıldı.

Her iki arayüzün karşılaştırmasını Çinli bir blog sayfası yaptı ve weibo’da da takipçileriyle paylaştı.

Aşağıda yer alan videoda sol tarafta EMUI 11.0 ile donatılmış Mate 40 Pro bulunurken, sağ tarafta ise Harmony OS 2.0 Beta 3 ile donatılmış Mate X2 modeli bulunuyor. Her iki cihazda 90Hz yenileme hızına sahip ve akıcılık konusunda da kusursuz denecek kadar iyi.

Testin ilk başlangıcında arka plandaki tüm uygulamalar kapatıldı ve tekrardan; Weibo, Kuan, Bilibili ve Peace Elite’i gibi Çin uygulamalarına giriş yapıldı.

Uygulamaya ilk girişte EMUI 11 arayüzü Harmony OS’a kıyasla biraz daha iyi. Ancak bu uygulamalar arka plandayken girildiği zaman ise Harmony OS’un biraz daha erken girdiği ortada.

Peace Elite oyununda ise HarmanyOS başlangıçta hızlı açılsa da, hesap arayüzünü de katarsak bu EMUI 11 ile aynı süreye denk geliyor. Dolayısıyla şu anda Huawei’nin her iki sistemi de akıcılık konusunda birbirine yakınlar. Ancak şirketin yeni ekosistemi henüz beta aşamasında olduğu için bu tür gecikmeler olabiliyor. Fakat kullanıcılar kararlı sürümde kesinlikle Harmany OS’un EMUI’ı geçeceğine inanıyor.

Çinli üretici Huawei, yeni işletim sistemini Haziran ayında desteklenen modellere sunacak. Güncelleme bu tarihte ilk olarak; Mate 40 , Mate 30, P40 serisi ve Mate X2 gibi gibi amiral gemisi modellere gelecek. Daha sonra ise kademeler halinde diğer modellere de ulaşacak.

 

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu