Akıllı TelefonlarYazılım

HarmonyOS Alacak Huawei Cihazların Sistem Gereksinimi Sızdırıldı

Çin'deki bazı kaynaklar, HarmonyOS güncellemesini alacak cihazların en az hangi yonga setine sahip olacağını keşfettiler.

Geçtiğimiz haftalarda Huawei, yeni nesil katlanabilir telefonu Mate X2’yi tanıttı ve 2021’in ilk siftahını da yaptı. Şu anda sırada daha önemli modeller de var. Örneğin Huawei P50 serisi, bu yılın en çok beklenenlerinden birisi. Bununla birlikte Huwei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS’da, yine dört gözle beklenenler arasından bir başkası denebilir. İşte şimdi ki haberimizde tamamen bu ekosistemle ilgili…

Bilindiği üzere Huawei, ABD yaptırımlarından dolayı Google ile bağlarını kopardı ve akıllı telefon pazarında da büyük darbeler yedi. Ancak hedeflerinden bir an olsun vazgeçmeyen Çinli üretici, bir hışımla kalktı ve kendi ekosistemini kurmaya karar verdi. İşte şimdi ise HarmonyOS olarak adlandırılan bu ekosistem, Huaewei’nin 200 milyondan fazla cihazına ulaşmaya çok yakın. Ancak bu işletim sistemini hangi telefonların destekleyeceği şu an için merak konusu. Fakat bugün ortaya çıkan bir sızıntı ile tahmin yürütmeniz mümkün.

HarmonyOS Sistem Gereksinimi Sızdırıldı

Mate X2’inin tanıtımında HarmonyOS’u Nisan ayında sunmaya başlayacaklarını belirten Huawei, takvime baktığımızda yeni ekosistemini kullanıcılara ulaştırmaya çok yakın. Sunum tarihinin yaklaşıyor olması, bu işletim sistemi hakkında çıkan sızıntılarında sıklığını bir o kadar artırıyor. Tıpkı şimdi olduğu gibi…

HarmonyOS

Eski model Huawei kullanıcıları, cihazlarının yeni işletim sistemini alıp almayacağını merak ediyordu. Ancak bugün ortaya çıkan bir tablo, hangi yonga setine sahip telefonların bu güncellemeyi alacağını açıkça ortaya koyuyor.

Kirin 710 Üzeri Modeller Güncellemeyi Kesin Olarak Alacak

Tabloya baktığımızda Kirin 710 ve daha üzeri yonga setlerinin HarmanyOS’u destekleyeceği bariz şekilde gösteriliyor. Ancak Kirin 710’un dahil olup olmadığı kesin olarak belirtilmiyor. Bunu önümüzdeki günlerde konuşmak daha iyi olur.

Kirin 710’u saymaz isek; Kirin 810, Kirin 820, Kirin 820E, Kirin 980, Kirin 990, Kirin 985 ve Kirin 9000 gibi çiplere sahip telefonlar bu güncellemeyi kesin olarak alacak. Bu sızıntıyı yapan kaynak, mevcut gereksinimlerin şu anlık bundan ibaret olduğunu ifade ediyor. Ancak önümüzdeki günlerde listeye yeni yonga setlerinin eklenmesi de büyük bir olasılık.

HarmonyOS

Peki sizin telefonunuz hangi yonga setine sahip? Yukarıdaki desteklenen işlemciler arasında yer alıyor mu? Yorumlarda düşüncülerinizi bizimle paylaşın.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu