Teknoloji Haberleri
Trend

HarmonyOS Kararlı Sürüm İçin Sevindiren Gelişme

Huawei'nin yakın zamanda piyasaya süreceği HarmonyOS hakkında yeni haberler ortaya çıktı. Kararlı sürüm artık çok daha yakın

Çinli teknoloji devi Huawei, bir süredir Çin’de test ettiği HarmonyOS’u artık tüm telefonlarına getirmeye çok yakın. Bugün ortaya çıkan bir habere göre şirket, beta olarak test ettiği bu sürümün 3.yapısını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

HarmonyOS 3 Beta Çıkmak Üzere

Huawei, son birkaç yıldır yeni işletim sistemi üzerine çok fazla düşüyor. Zira Google ile bağları kopan şirket, Android’e alternatif olarak geliştirdiği HarmonyOS’u kendi ülkesinde de test ediyor. Daha önce 2 beta sürümü yayınlayan Huawei, şimdi ise 3.beta için kolları sıvadı.

Raporlara göre HarmonyOS’un üçüncü betası, bu ayın sonunda cihazlara ulaşmaya başlayacak. 31 Mart’tan sonra yayınlanması beklenen bu sürüm, beta testlerini tamamladıktan sonra kararlı olarak da Nisan ayında piyasaya sürülecek.

Daha önce Huawei, yeni işletim sistemini Nisan ayında geleceğini ve tüm telefonların HarmanyOS’u alacağını belirtmişti. Hatta bu güncellemeyi ilk alacak modelin de Mate X2 olacağı dile getirildi.

Tüm bunlara ek olarak Huawei çatısı altında çalışan bir personel, şirket CEO’sunun açıkladığı gibi güncellemenin Nisan ayında geleceğini belirtti. Bu ay sonunda 3.betasını alacak olan HarmonyOS, Nisan ayı başında ise kararlı sürüme geçiş yapacak.

HarmonyOS
HarmonyOS destekleyen işlemciler

Kirin 710 Üzeri Modeller Güncellemeyi Kesin Olarak Alacak

Yukarıdaki tabloya baktığımızda Kirin 710 ve daha üzeri yonga setlerinin HarmanyOS’u destekleyeceği bariz şekilde gösteriliyor. Ancak Kirin 710’un dahil olup olmadığı kesin olarak belirtilmiyor. Bunu önümüzdeki günlerde konuşmak daha iyi olur.

Kirin 710’u saymaz isek; Kirin 810, Kirin 820, Kirin 820E, Kirin 980, Kirin 990, Kirin 985 ve Kirin 9000 gibi çiplere sahip telefonlar bu güncellemeyi kesin olarak alacak. Bu sızıntıyı yapan kaynak, mevcut gereksinimlerin şu anlık bundan ibaret olduğunu ifade ediyor. Ancak önümüzdeki günlerde listeye yeni yonga setlerinin eklenmesi de büyük bir olasılık.

Kaynak: Gizmochina

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu