HonorYazılım

Honor Google Hizmetlerine Tekrardan Kavuşuyor

Çinli teknoloji devi Huawei’ye uygulanan ABD yaptırımları, alt şirketi Honor’u da etkilemişti. Ancak Honor’un Huawei’den ayrılması, her şeyi tekrardan eskiye döndürdü. Artık Honor model telefonlarda Google Hizmetlerini tekrardan kullanabileceksiniz.

Trump yönetimi, Çin’li şirketlere karşı bir hayli sert tavırlar almıştı. Özellikle Huawei gibi üreticiler, gizlilik haklarını ihlal ediyor gerekçesi ile Google uygulamalarından mahrum edilmişti. Dahası, lisansları da iptal edilerek Android güncellemeleri de engellenmişti. Huawei bu durumdan kötü etkilense de ”her darbe şirkete güç verdi” diyebiliriz. Zira Çinli üretici ABD’nin bu yaptırımlarından sonra, kendi ekosistemini kurdu ve HarmanyOS adındaki işletim sistemini geliştirdi. Ayrıca bunlarla uyumlu hale gelen HMS servisleri de, Google’ın GMS servislerinin yerini alacak şekilde uyarlandı. Ancak bu hikaye de sadece Huawei yanmamıştı. Aynı zamanda Honor da Google uygulamalarından aynı şekilde mahrum edildi. Fakat şimdi iyi haberlerimiz var.

Honor Google ilişkisi düzeliyor

Bilindiği üzere Honor, Huawei’nin yıllarca yan kuruluşuydu. Ancak dev üretici, 2020’nin sonlarına doğru yeni bir karar aldı ve Honor şirketini sattı. Hal böyle olunca da Honor, artık tamamen bağımsız bir şirket olarak faaliyetine devam etme kararı aldı. Şimdi ise bu şirket hakkında sevindirici bazı haberler var. Uzun yıllarca Huawei yüzünden Google lisanları iptal edilen Honor, Google ile artık bağlarını tekrardan kurmaya başladı.

Honor Google

Google uygulamalarından mahrum edilen bu iki şirket, hatırlarsınız geçtiğimiz yıl, Google Play Store için alternatif bir uygulama mağazası geliştirmişti. Huawei AppGallery olarak adlandırılan bu mağaza sayesinde; hem Huawei, hem de Honor telefonlarınıza Google hizmetleri ile çalışan uygulamaları kurmanız mümkündü. Ancak Honor’un artık buna ihtiyacı olmayacak.

Honor telefonlar artık AppGallery ile gelmeyecek

Kommersant adlı bir kaynağa göre Honor, piyasaya yeni süreceği telefonlarında AppGallery mağazasına yer vermeyecek. Ancak eski modeller için bu dediğimiz geçerli değil. Yani Google Play’a sahip olacak ilk model, 22 Ocak tarihinde tanıtılacak olan Honor V40 olabilir. Aynı zamanda ilerleyen günlerde tanıtılacak olan diğer telefonlarda, muhtemelen Google servisleri ile karşımıza çıkacaktır.

Bakalım Honor, büyük bir dertten kurtuluşunu değerlendirip satışlarını tekrardan düzene sokabilecek mi? Bekleyip görelim…

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu