HuaweiYazılım

Honor HarmonyOS İşletim Sistemini Kullanacak Mı? İşte Cevabı

Huawei'den ayrılan Honor, bugün Android tabanlı V40 ile karşımıza çıktı. Peki Honor HarmanyOS güncellemesini alacak mı?

Huawei’den ayrılan Honor, bugün ilk defa bağımız olarak hazırladığı V40 amiral gemisi tanıttı. Üstün özelliklerle piyasaya sürülen bu telefon, yazılım olarak ise sürpriz bir şekilde Android 11 tabanlı Magic arayüzü kutudan çıktı. Peki Honor, HarmonyOS işletim sistemine geçiş yapacak mı?

Honor HarmonyOS güncellemesi alabilecek mi?

Bildiğiniz üzere ABD yaptırımlarından dolayı Google lisansları iptal edilen Huawei, çözüm olarak kendi ekosistemini kurdu ve HarmonyOS adlı işletim sistemini duyurdu. Bir süredir Huawei telefonlar için test edilen bu işletim sistemi, tıpkı Android işletim sistemi gibi HMS servisleriyle çalışacak. Peki bu işletim sistemi şirketin eski alt markası içinde gelecek mi? Yani Honor HarmonyOS işletim sistemine sahip olacak mı? İşte cevabı…

Honor V40’ın lansmanından sonra sorulan soruları yanıtlayan Honor CEO’su Zha Ming; Honor telefonların HarmonyOS kullanıp kullanmayacağı sorusuna da yanıt vermekten kaçınmıyor. Şirketin CEO’su bu soru için; ”her şeyin HarmonyOS geliştiricilerinin yaptığı ilerlemeye bağlı olduğunu” belirtti. Buna ek olarak; Honor akıllı telefonlar için çıkacak olan açık kaynak kodlu işletim sisteminin de ”farklı ve daha iyi olacağını” ima eden ilginç bir açıklamada daha bulundu. Fakat son cümlesi için daha fazla ayrıntıya girmedi.

Bakalım Honor, kendine özel bir arayüz geliştirip yoluna devam mı edecek, yoksa eski sahibi Huawei ile anlaşıp HarmonyOS’u cihazlarına mı getirmeyi planlayacak? Zamanla göreceğiz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu